09127906020
دکتر سهراب مرادی » جراحی زیبایی سینه » جراحی ماستکتومی سینه چیست؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی ماستکتومی سینه چیست؟

Rate this post

ماستکتومی چیست؟

ماستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن پستان است. برای درمان سرطان سینه در زنان و سرطان سینه در مردان استفاده می شود. این عمل حدود 90 دقیقه طول می کشد و بیشتر افراد روز بعد به خانه می روند. بهبودی پس از ماستکتومی ممکن است 4 تا 6 هفته طول بکشد.
عملیات ماستکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین در حین انجام آن در خواب خواهید بود. در حین عمل، یک برش افقی یا مورب روی سینه شما ایجاد می شود تا بتوان بافت را برداشت. مقدار برداشته شده به نوع ماستکتومی شما بستگی دارد. جراح معمولا یک یا دو لوله تخلیه را در محل قرار می دهد تا از تجمع مایع در فضای سینه جلوگیری کند. این ها ممکن است برای چند روز باقی بمانند.

ماستکتومی چیست؟

ماستکتومی رادیکال چیست؟

جراحی گسترده در حال حاضر به ندرت انجام می شود. جراح کل سینه، غدد لنفاوی زیر بغل و عضلات سینه ای زیر سینه را برمی دارد. این جراحی زمانی بسیار رایج بود، اما عمل جراحی کمتر گسترده مانند: ماستکتومی رادیکال اصلاح شده به همان اندازه موثر و با عوارض جانبی کم تر شناخته شده است. این عمل ممکن است در صورتی انجام شود که تومور در حال رشد به سمت عضلات سینه ای باشد. ماستکتومی محافظ پوست در این روش بیشتر پوست روی سینه در جای خود باقی می ماند. فقط بافت سینه، نوک سینه و آرئول برداشته می شود. میزان برداشتن بافت پستان مانند ماستکتومی ساده است. از ایمپلنت ها یا بافت های سایر قسمت های بدن می توان در طول جراحی برای بازسازی سینه استفاده کرد. بسیاری از زنان ماستکتومی محافظ پوست را ترجیح می دهند، زیرا مزیت بافت اسکار کمتر و سینه ای بازسازی شده را ارائه می دهد که طبیعی تر به نظر می رسد. اما ممکن است برای تومورهای بزرگتر یا آنهایی که نزدیک به سطح پوست هستند مناسب نباشد. خطر عود سرطان موضعی با این نوع ماستکتومی مانند سایر انواع ماستکتومی است. متخصصان توصیه کردند که ماستکتومی های محافظ پوست توسط تیمی از جراحان سینه با تجربه زیاد در این روش انجام شود.

ماستکتومی یا لامپکتومی؟

تصمیم گیری بین ماستکتومی و لامپکتومی می تواند دشوار باشد. هر دو روش به یک اندازه برای جلوگیری از عود سرطان سینه موثر هستند. اما لامپکتومی برای همه مبتلایان به سرطان سینه گزینه‌ای نیست و دیگران ترجیح می‌دهند ماستکتومی کنند. تکنیک‌های جدیدتر ماستکتومی می‌توانند پوست سینه را حفظ کنند و بعد از این عمل ظاهر طبیعی‌تری را به سینه بدهند. این به عنوان ماستکتومی محافظ پوست نیز شناخته می شود. جراحی برای بازگرداندن شکل به سینه شما – که بازسازی سینه نامیده می شود – ممکن است همزمان با ماستکتومی یا طی یک عمل دوم در تاریخ بعدی انجام شود.

انواع ماستکتومی سینه:

انواع ماستکتومی سینه

برخی از انواع اصلی ماستکتومی عبارتند از:

  • ماستکتومی استاندارد: تمام بافت پستان و بیشتر پوست پوشاننده آن برداشته می شود.
  • ماستکتومی محافظ پوست: تمام بافت پستان از جمله نوک پستان برداشته می شود، اما بیش تر پوستی که سینه را می پوشاند باقی می ماند.
  • ماستکتومی نگهدارنده نوک پستان: ماستکتومی محافظ پوست که در آن نوک پستان برداشته نمی شود.
  • ماستکتومی رادیکال: یک روش نادر که در آن تمام بافت پستان و همچنین پوست پوشاننده آن، دو ماهیچه پشت سینه و غدد لنفاوی زیر بغل برداشته می‌شود.
  • ماستکتومی رادیکال اصلاح شده: مانند بالا به جز عضله بزرگ پشت سینه (بزرگ تر از دو عضله سینه ای) در جای خود باقی مانده است. این عمل معمولاً شامل برداشتن بیشتر بافت سینه و پوست و نوک پستان است.

چه زمانی انجام جراحی ماستکتومی نیاز است؟

ماستکتومی ممکن است توصیه شود اگر: قادر به انجام پرتودرمانی نیستند به جای پرتودرمانی، جراحی گسترده‌تر را ترجیح می‌دهند در گذشته پستان را با پرتودرمانی درمان کرده‌اید قبلاً BCS با اکسیزیون مجدد داشته اید که سرطان را به طور کامل حذف نکرده است داشتن دو یا چند ناحیه سرطان در ربع های مختلف یک سینه (چند مرکزی) که به اندازه کافی به هم نزدیک نیستند و بدون تغییر ظاهر سینه خیلی به هم نزدیک نیستند. داشتن تومور بزرگتر از 5 سانتی متر (2 اینچ) یا تومور بزرگ نسبت به اندازه سینه شما باردار هستید و در حالی که هنوز باردار هستید به پرتودرمانی نیاز دارید (خطر آسیب به جنین) داشتن یک عامل ژنتیکی مانند جهش BRCA، که ممکن است شانس ابتلا به سرطان دوم را افزایش دهد ابتلا به یک بیماری جدی بافت همبند مانند اسکلرودرمی یا لوپوس، که ممکن است شما را به ویژه نسبت به عوارض جانبی پرتودرمانی حساس کند.

ماستکتومی ممکن است توصیه شود، اگر: سرطان در ناحیه وسیعی از پستان است سرطان در سراسر سینه گسترش یافته است سینه پر از سلول های پیش سرطانی است برخی از زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه حتی زمانی که هیچ نشانه ای از سرطان وجود ندارد، ماستکتومی را انتخاب می کنند.

نحوه آماده شدن برای ماستکتومی:

قبل از انجام ماستکتومی، این فرصت را خواهید داشت که در مورد این عمل با یک پرستار یا جراح متخصص مراقبت از پستان صحبت کنید. می توانید در مورد این که چگونه این روش ممکن است از نظر جسمی و عاطفی بر شما تأثیر بگذارد صحبت کنید. در صورت نیاز، توصیه های عملی در مورد سوتین و درج سوتین دریافت خواهید کرد. جراح شما در مورد نوع ماستکتومی، عوارض احتمالی و گزینه بازسازی سینه صحبت خواهد کرد. ممکن است برای کاهش اندازه تومور ها قبل از عمل نیاز به شیمی درمانی یا هورمون درمانی داشته باشید.
جراح شما معمولاً در مورد امکان بازسازی سینه با شما صحبت می کند. بازسازی سینه عملی برای جایگزینی بافت برداشته شده در طی ماستکتومی است. اغلب همزمان با ماستکتومی انجام می شود، اما می توان آن را در تاریخ بعدی انجام داد. برخی از افراد تصمیم می گیرند که بازسازی سینه را انجام ندهند.

گره های لنفاوی چیست؟

گره های لنفاوی توپ های کوچک و بیضی شکلی هستند که به حذف باکتری ها و سایر مواد زائد از بدن کمک می کنند. اگر سرطان به آن ها سرایت کرده باشد، غدد لنفاوی زیر بازوی شما در حین عمل برداشته می شوند. اگر آزمایش‌ های قبل از جراحی سرطان را در غدد لنفاوی شما پیدا نکرد، ممکن است تعدادی از آن ها در طول عمل برای آزمایش ‌های بیش تر برداشته شوند. اگر این آزمایشات سرطان را نشان دهد، ممکن است به رادیوتراپی یا عمل دیگری نیاز داشته باشید. برخی از بیمارستان ها می توانند غدد لنفاوی را در حین عمل آزمایش کنند که نیاز به عمل دوم را کاهش می دهد.

رفتن به منزل پس از جراحی و انجام ماستکتومی:

رفتن به منزل پس از جراحی و انجام ماستکتومی

اکثر مردم روز بعد از عمل به خانه می‌ روند، اگر چه برخی احساس خوبی دارند که در همان روز به خانه بروند. اگر بازسازی سینه انجام داده اید، بسته به این که چگونه در حال بهبودی هستید، ممکن است لازم باشد تا یک هفته در بیمارستان بمانید. قبل از این که بیمارستان را ترک کنید، پزشک یا پرستار با شما در مورد کار هایی که باید در زمان بازگشت به خانه انجام دهید صحبت خواهند کرد. احتمالاً برای چندین هفته بیشتر از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد و به استراحت زیادی نیاز خواهید داشت، بنابراین سعی کنید زیاد کار نکنید. نتایج عمل و هر گونه درمان بیشتر در یک قرار ملاقات بعدی حدود 2 هفته پس از عمل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بهبودی افراد پس از انجام ماستکتومی:

اکثر افرادی که ماستکتومی می کنند به خوبی بهبود می یابند. ممکن است با موارد زیر بیدار شوید: یک قطره در بازوی خود بگذارید تا به شما مایعات داده شود یک یا چند لوله زهکشی که از زخم می آید یک پانسمان برای تمیز نگه داشتن زخم شما احتمالاً برای چند روز احساس درد خواهید کرد و باید در بیمارستان به شما مسکن داده شود. اگر کار نکردند، قبل از رفتن به پرسنل پرستاری بگویید تا بتوانید چیز دیگری را امتحان کنید. اکثر مردم متوجه می شوند که زخم هایشان حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد تا بهبود یابد، اما ممکن است چندین ماه قبل از بهبودی کامل ناحیه سینه و بازو بگذرد. این ناحیه در ابتدا کبود، متورم و سفت خواهد شد. شما همچنین ممکن است داشته باشید: تورم بدون درد در اطراف بخیه ها (سروما)، معمولاً پس از چند هفته بدون درمان ناپدید می شود بی حسی در جایی که غدد لنفاوی شما برداشته شده است، این باید با گذشت زمان بهبود یابد.

عوارض و خطرات انجام ماستکتومی:

مانند هر جراحی دیگری، خطراتی برای این جراحی وجود دارد. پس از جراحی، نوک پستان ممکن است خون خوبی نداشته باشد و باعث کوچک شدن یا تغییر شکل بافت شود. از آن جایی که اعصاب نیز بریده می شوند، اغلب ممکن است احساس کمی در نوک پستان باقی بماند یا اصلاً احساس نشود. اگر زنی سینه ‌های بزرگ ‌تری داشته باشد، پس از بازسازی سینه، نوک پستان ممکن است از جای خود خارج شود. در نتیجه، بسیاری از پزشکان احساس می‌کنند که این جراحی در زنانی که سینه‌های کوچک تا متوسط ​​دارند بهتر است انجام شود. این روش اسکار کمتری را که می‌توانید مشاهده کنید، به جای می‌گذارد، اما همچنین خطر باقی ماندن بافت سینه بیش تری نسبت به سایر اشکال ماستکتومی دارد. این می تواند منجر به خطر بیش تر سرطان در مقایسه با ماستکتومی ساده یا محافظ پوست شود. با این حال، پیشرفت در تکنیک به کاهش این خطر کمک کرده است و خطر بازگشت سرطان در همان ناحیه تقریباً مانند سایر انواع ماستکتومی است. اکثر متخصصان ماستکتومی نگهدارنده نوک پستان را یک درمان قابل قبول برای سرطان سینه در موارد خاص می دانند.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح پروتز سینه در تهران

بهترین جراح پروتز سینه در تهران

پیشنهاد ما به شما دکتر سهراب مرادی است. ایشان بهترین جراح پروتز سینه در تهران بوده و با داشتن نمونه کارهایی بسیار موفق و تجربه کاری زیاد در زمینه زیبایی علی‌الخصوص پروتز سینه یکی از برجسته ترین پزشک ها در تهران می‌باشند.

مزایا و معایب ماموپلاستی

علاوه بر این بر خلاف بسیاری از عمل های زیبایی سینه که پس از عمل تقارن آن ها از بین می رود، ماموپلاستی تقارن کاملی را ایجاد می کند

جراحی زیبایی بزرگ کردن پستان

جراحی زیبایی بزرگ کردن پستان

اولین روش برای جراحی بزرگ کردن پستان، قرار دادن پروتز است که بسیار کاربردی است. پروتز که از طریق یک برش از نوک سینه تا پایین سینه قرار می گیرد

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *