09127906020
دکتر سهراب مرادی » رینوپلاستی » دانستنی های مهم قبل و بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

دانستنی های مهم قبل و بعد از عمل بینی

Rate this post

عمل بینی” که نام تخصصی آن رینوپلاستی است، یک گزینه محبوب برای بیمارانی است که از اندازه یا شکل بینی خود ناراضی هستند. با این حال، علاوه بر مزایای زیبایی شناخته شده این روش، جراحی بینی به گونه ای تکامل یافته است که کاربردهای بسیار متنوع تری دارد، مانند بهبود عملکرد بینی پس از آسیب یا بیماری ضربه ای یا کمک به مشکلات تنفسی که بر خواب و توانایی ورزش تأثیر می‌گذارند.

هدف از رینوپلاستی اصلاح بینی به ظاهر و عملکرد مورد نظر بیمار با در نظر گرفتن نوع پوست و کل ساختار صورت است. دکتر مرادی برای این عمل علم و هنر رینوپلاستی را با هم ترکیب می‌کند تا نتایج موثر و ماندگاری به بیماران ارائه دهد.

حقایق مهم درباره جراحی بینی

 • به طور کلی، افرادی که می‌خواهند عمل بینی را جراحی بینی باید در حال رشد باشند. به عنوان مثال، رشد صورت در نوجوانان و جوانان می‌تواند ظاهر و عملکرد بینی را در طول زمان تحت تاثیر قرار دهد. استثناء بیماران اطفال با نقص مادرزادی صورت مانند شکاف کام است.
 • علاوه بر این، بیماران باید از سلامت کلی خوبی برخوردار باشند و نباید سیگار بکشند زیرا سیگار کشیدن می‌تواند منجر به جریان ضعیف ضربه و افزایش خطر آسیب بافتی شود.
 • جراحی بینی برای نوجوانانی که این عمل را درک کرده و رضایت کامل والدین دارند امکان پذیر است.
 • در حالت ایده آل، دختران باید حداقل ۱۵ یا ‍۶ ساله باشند. پسران هم باید حداقل ۱۷ یا ۱۸ سال داشته باشند.
 • قبل از جراحی بینی، جراح باید اطمینان حاصل کند که بیمار به طور کامل این عمل و خطرات و مزایای آن را درک کرده است. در حالی که جراحی بینی یک روش بی خطر است، مهم است که جراحی توسط متخصص انجام شود.
 • جراح پلاستیک شما مدل هایی از بینی را که قبل از جراحی به نظر می‌رسد بعد از عمل بینی شما شبیه به آنها شود را برایتان چاپ کرده و به شما نشان دهد. البته این یک ابزار آموزشی است و تضمینی برای نتایج نیست اما اگر جراح شما فردی کاربلد باشد بدون شک نتایج همانی خواهد شد که قبل از عمل مشاهده کردید.
 • اگر اهداف عمل بینی شامل تسهیل تنفس بهتر و همچنین بهبود ظاهر باشد، این روش ممکن است شامل برداشتن قوز بینی، تغییر شکل نوک بینی، تغییر شکل یا تغییر اندازه سوراخ‌های بینی، یا افزایش یا کاهش اندازه و برآمدگی کلی بینی باشد.
 • جراحی بینی معمولاً ۱.۵ تا ۳ ساعت طول می‌کشد و معمولاً یک عمل سرپایی است. در “رینوپلاستی بسته”، برش هایی در سوراخ های بینی ایجاد می‌شود، تکنیکی که توانایی محدودی برای ایجاد تغییرات دارد. در “رینوپلاستی باز” یک برش در بافت بین سوراخ‌های بینی و همچنین داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود. این برش ها به خوبی بهبود می‌یابند و به سختی قابل مشاهده هستند.
 • اگر غضروف اضافی برای بزرگ کردن بینی نیاز باشد، اغلب از تیغه بینی بیمار گرفته می‌شود. در رینوپلاستی ثانویه یا اصلاحی – که برای اصلاح بدشکلی های ناشی از یک عمل قبلی انجام می‌شود – این غضروف ممکن است از گوش یا دنده گرفته شود. به دلیل نیاز به غضروف و پتانسیل ایجاد زخم، جراحی زیبایی بینی مجدد روشی دشوارتر برای انجام است، بنابراین مهم است که توسط یک جراح بسیار ماهر انجام شود.
 • رینوپلاستی مایع یا رینوپلاستی غیر جراحی، مجموعه ای از اقدامات مطب است که در حالی که بیمار بیدار است انجام می‌شود. فیلرهای تزریقی اسید هیالورونیک برای تغییر شکل و اندازه بینی بدون جراحی تهاجمی استفاده می‌شود.

بهبودی بعد از جراحی بینی

پس از جراحی، اکثر بیماران ناراحتی خفیف تا متوسطی را تجربه می‌کنند که با دارو قابل کنترل است. با این حال، بخش اول دوره نقاهت به دلیل کبودی احتمالی زیر چشم و استفاده از آتل می‌تواند تا حدودی در محل کار و محیط‌های اجتماعی ناخوشایند باشد. بیماران باید انتظار داشته باشند که برای محافظت از استخوان ها و غضروف بینی حدود یک هفته پس از جراحی بینی از آتل در داخل و خارج بینی استفاده کنند.

علاوه بر این، بیماران باید به مدت دو تا سه هفته از فعالیت های شدید مانند دویدن یا شنا کردن خودداری کنند و برای چهار تا پنج هفته از عینک زدن خودداری کنند.

بینی ساختار پیچیده ای است که از غضروف و استخوان ظریف ساخته شده است. یک تغییر کوچک در یک قسمت از ساختار، بقیه قسمت های بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین جراحی زیبایی بینی برای دستیابی به یک نتیجه طبیعی و کاربردی نیاز به تخصص دارد. اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید، با ما تماس بگیرید تا برای مشاوره یا درخواست وقت آنلاین اقدام کنید.

انواع مختلف جراحی بینی چیست؟

انواع جراحی بینی

۱. جراحی زیبایی بینی

یک روش انتخابی که ساختار و ظاهر بینی را به دلایل صرفا زیبایی تغییر می‌دهد. ممکن است این کار برای اصلاح بیشتر نوک بینی، باریک کردن پل بینی، برداشتن قوزهای استخوانی یا تغییر شکل بینی یا سوراخ های بینی انجام شود.

۲. رینوپلاستی زیبایی و عملکردی

هنگام انجام عمل جراحی بینی برای بهبود تنفس، بسیاری از بیماران در مورد تغییر زیبایی و ظاهر بینی به طور همزمان سوال می‌کنند. بهتر است عمل زیبایی همراه با سایر روش های عمل بینی مانند سپتوپلاستی انجام شود. به طور کلی این کار توسط جراح گوش، حلق و بینی با تخصص در جراحی پلاستیک صورت بهتر انجام می‌شود.

۳. رینوپلاستی ترمیمی

یک روش با اندیکاسیون پزشکی برای ترمیم که به دلیل تصادف، آسیب یا در نتیجه درمان‌های سرطان مانند برداشتن جراحی بینی آسیب دیده است. همچنین ممکن است برای بهبود تنفس در افراد مبتلا به انحراف تیغه بینی توصیه شود – وضعیتی که در آن غضروفی که سوراخ‌های بینی را جدا می‌کند بدشکل یا نامرتب است و باعث انسداد جزئی راه هوایی بینی می‌شود.

۴. رینوپلاستی اصلاحی

پس از جراحی بینی، ممکن است یک روش اصلاحی بعدی برای اصلاح بیشتر یا تغییر نتایج جراحی اولیه انجام شود. بسیاری از اصلاحات مانند برآمدگی های کوچک جزئی هستند و می‌توانند تحت بی حسی موضعی انجام شوند. برخی دیگر ممکن است پیچیده تر باشند و نیاز به پیوند غضروف و بازسازی بینی داشته باشند. به بیماران توصیه می‌شود قبل از بررسی یک روش اصلاحی صبر کنند تا به طور کامل بهبود یافته و تورم به طور کامل پس از جراحی اصلی خود برطرف شود.

جراحی بینی چگونه انجام می‌شود؟

هیچ روش استانداردی برای انجام جراحی بینی وجود ندارد. تکنیک های جراحی مختلفی وجود دارد که یک جراح واجد شرایط ممکن است برای دستیابی به نتیجه مطلوب از آنها استفاده کند و هر روشی برای برآورده کردن نیازها و انتظارات هر بیمار طراحی شده است و در عین حال ساختار بینی منحصر به فرد آنها نیز در حین پیاده سازی عمل نظر گرفته می‌شود.

دو روش اصلی جراحی زیبایی بینی عبارتند از:

بسته. روشی که در آن تمام برش‌ها در داخل بینی ایجاد می‌شوند و سپس به دقت پنهان می‌شوند و منجر به ایجاد زخم خارجی قابل مشاهده نخواهند شد.

باز. این جراحی با ایجاد یک برش کوچک در کلوملا – پوست و بافت در پایین بینی بین سوراخ های بینی انجام می‌شود. سپس پوستی که استخوان ها و غضروف بینی را می‌پوشاند بلند می‌شود و به جراح امکان دسترسی به ساختارهای داخلی بینی را می‌دهد. پس از انجام عمل، پوست به موقعیت خود باز می‌گردد و محل برش بسته می‌شود. برش کوچک معمولاً به خوبی با کمترین جای زخم بهبود می‌یابد.

جراحی بینی چقدر طول می‌کشد؟

جراحی بینی چقدر طول می‌کشد

مدت زمان لازم برای انجام جراحی بینی بسته به پیچیدگی عمل، رویکرد جراحی (باز یا بسته) و تکنیک های مورد نیاز برای نتیجه مطلوب متفاوت است. با این حال، به طور کلی، بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که خود عمل ۲ تا ۳ ساعت طول بکشد. موارد پیچیده و برخی از روش‌های جراحی زیبایی بینی ممکن است طولانی‌تر باشند.

جراحی بینی در کجا انجام می‌شود؟

عمل های جراحی بینی تقریباً همیشه به صورت سرپایی در مرکز جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام می‌شوند. اکثر بیماران می‌توانند در همان روز عمل پس از یک دوره نظارت به خانه بروند تا اطمینان حاصل شود که از بیهوشی به طور کامل بهبود یافته اند. همه بیماران باید شخصی را در آنجا داشته باشند تا بعد از جراحی آنها را به خانه برساند و در حالت ایده آل، شب اول را با او بماند.

بعد از عمل بینی چه چیزی در انتظار ماست؟

پس از ترخیص به منزل (معمولاً در همان روز عمل)، به شما توصیه می‌شود که حداقل دو هفته از انجام فعالیت‌های شدید و ورزش خودداری کنید تا استخوان‌های بینی بهبود یافته و پایدارتر شوند. از ورزش های تماسی شدید باید حداقل به مدت شش هفته اجتناب شود. بیماران باید برنامه ریزی کنند که حداقل یک هفته از کار خود مرخصی بگیرند، حتی اگر آن کار از نظر فیزیکی سخت نباشد.

علائم اضافی که ممکن است تجربه کنید عبارتند از:

 • درد و حالت تهوع معمولاً حداقل است اما ممکن است در چند روز اول پس از جراحی مقداری حساسیت یا درد را تجربه کنید. پزشک برای کمک به مدیریت هر گونه ناراحتی برای شما داروی مسکن تجویز می‌کند.
 • ممکن است در چند روز اول مقداری تخلیه یا گرفتگی بینی وجود داشته باشد که کاملا طبیعی و قابل انتظار است.
 • مقداری کبودی و تورم قابل انتظار است اما معمولا ظرف یک هفته تا ده روز برطرف می‌شود. می‌توان با مشورت پزشک در چند روز اول از کمپرس یخ استفاده شود تا این مقدار به حداقل برسد.
 • احتمال دارد نوار یا آتل پلاستیکی در قسمت بیرونی بینی خود داشته باشید. اگر سپتوم انحرافی ترمیم شد، ممکن است اسپلینت های داخلی نیز وجود داشته باشد. اینها معمولاً به مدت یک هفته در محل باقی می‌مانند.

پزشک دستورالعمل های بیشتری را در رابطه با مراقبت از محل جراحی، نحوه جلوگیری از عفونت و زمان برنامه ریزی برای ویزیت بعدی ارائه می‌دهد.

چه زمان بینی طبیعی به نظر می‌رسد؟

تورم اولیه معمولا در عرض چند هفته فروکش می‌کند. با این حال، مقداری تورم ممکن است تا ماه‌ها پس از جراحی باقی بماند – ممکن است بیاید و برود و در آن زمان نتیجه نهایی جراحی قابل ارزیابی باشد.

جراحی بینی چقدر دوام دارد؟

جراحی بینی چقدر دوام دارد؟

رینوپلاستی به طور دائم ساختار بینی شما را تغییر می‌دهد و نتایج آن مادام العمر باقی می‌ماند. افزایش سن طبیعی ممکن است باعث ایجاد برخی تغییرات تدریجی در ظاهر بینی شما شود، اما بیشتر بهبودهایی که پس از جراحی بینی مشاهده می‌شود نسبتاً دائمی خواهند بود.

آیا بیمه جراحی زیبایی بینی را پوشش می‌دهد؟

شرکت های بیمه در صورتی جراحی زیبایی بینی را زمانی تحت پوشش قرار می‌دهند که بینی به دلایل عملکردی مانند ضربه شدید یا تغییر شکل خارجی که باعث انسداد بینی می‌شود، نیاز به عمل داشته باشد.
عمل بینی صرفاً برای زیبایی معمولاً یک عمل انتخابی در نظر گرفته می‌شود و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. با این حال، سیاست های بیمه درمانی می‌تواند بسیار متفاوت باشد و همیشه به بیماران توصیه می‌شود قبل از هر عمل جراحی با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنند. تیم ما در صورت لزوم، هماهنگی مناسب با بیمه را قبل از انجام عمل انجام خواهد داد.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
مقالات مرتبط
عمل زیبایی نوک بینی (تیپ پلاستی) چیست؟

عمل زیبایی نوک بینی (تیپ پلاستی) چیست؟

عمل زیبایی نوک بینی (Tip Plasty) تنها با اصلاح مشکلاتی مانند عدم تقارن، پستی، عرض و تغییر شکل نوک بینی بدون تداخل با ساختار استخوان و ساختار غضروف، ظاهر بهتر و زیباتر نوک بینی را با برآمدگی صحیح ارائه می دهد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *