09127906020
دکتر سهراب مرادی » رینوپلاستی » توضیح کامل جراحی زیبایی بینی
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

توضیح کامل جراحی زیبایی بینی

Rate this post

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی زیبایی در ایران است؛ به گزارش روزنامه دیلی میل، سالانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر در ایران اقدام به عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی می کنند. اگر شما هم در طول روز ساعت ها در مقابل آبنه وقت خود را می گذرانید و در مورد بهتر شدن فرم بینی خود فکر می کنید، پس باید حتما به یک جراح بینی خوب و با تجربه مراجعه نموده و در مورد فرم دلخواه بینی خود با او مشورت نمایید و انتظارات خود از نتیجه عمل بینی را با پزشک در میان بگذارید. در این مقاله همه چیز درباره عمل بینی از جمله اهداف، مزایا، عوارض و شرایط مناسب برای انجام این عمل را بیان کرده ایم و سعی بر آن داشته ایم که بهترین جراح بینی در تهران را به شما معرفی کنیم.

اهمیت انتخاب درست جراح بینی

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که هیچ چیزی به عنوان بینی کامل و بدون نقص وجود ندارد. اگر چه جراح پلاستیک با تبحر و مهارت خود ویژگی های بینی و تناسب آن با صورت شما را تقویت می کند و بر زیبایی بی نظیر و طبیعی شما می افزاید، اما ویژگی ظاهری سلیقه ای بوده و نظر هر فرد در مورد آن متفاوت است. یک جراح بینی خوب ویژگی هایی که می تواند ظاهر شما را منحصر به فرد نماید برای آگاهی دادن به شما توصیف نموده و به شما می گوید که چگونه این تغییرات می توانند ظاهر شما بهبود ببخشد.

عمل رینوپلاستی چیست؟

هدف از انجام جراحی زیبایی بینی یا rhinoplasty به طور کلی حذف نواقص ظاهری بینی از جمله قوز، کشیدگی، پهنای بیش از حد، عدم تقارن سوراخ های بینی، نامتناسب بودن فرم غضروف، رفع جای شکستگی و … است. البته عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی می‌‌تواند مزایای دیگری از جمله بهبود کارکرد تنفسی را نیز به همراه داشته باشد. عوامل مختلفی بر روش جراحی بینی موثر است؛ ضخامت و جنس پوست روی بینی، گوشتی یا استخوانی بودن فرم بینی، وجود انحراف در تیغه بینی، شکل سوراخ های بینی و یا نامتقارن بودن فرم بینی، شکستگی روی استخوان بینی، اندازه و فرم بینی و میزان تناسبش با سایر اجزای صورت و ….

کاندیدای عمل بینی

به طور کلی رنج گسترده‏ای از افرادی که تمایل به انجام این جراحی دارند واجد شرایط انجام آن نیز هستند و مشکل خاصی پس از جراحی آنها را تهدید نمی کند. با این حال حتما برای تصمیم قطعی به انجام این جراحی لازم است با پزشک معالج خود مشورت کند. اگر مسئله و یا مشکل خاصی وجود داشته باشد که مانع انجام این جراحی برای شما باشد، پزشک در ابتدا به شما توضیح می دهد که چرا این جراحی برای شما مناسب نیست و در ادامه روش جایگزین را به شما معرفی خواهد کرد. به طور کلی افرادی که پوست بینی آنها خیلی ضخیم و یا خیلی نازک است واجد شرایط انجام عمل جراحی بینی نیستند

انواع عمل بینی

عمل بینی بسته به نوع بینی فرد بعد از عمل و همچنین نوع آن قبل از انجام جراحی می تواند متفاوت باشد. در ادامه می خواهیم مهم ترین نوع های عمل بینی از جمله جراحی بینی گوشتی، استخوانی، طبیعی و فانتزی را با هم مقایسه کنیم.

عمل بینی طبیعی

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی، یکی از ساده ترین روش ها برای تغییر فرم ظاهری صورت است. سالهاست که انجام جراحی بینی در میان مردم دنیا رونق گرفته است. افراد زیادی با تغییر دادن شکل ظاهری بینی خود، چهره خویش را دچار تحول می کنند. اما آیا می دانید روش های جراحی بینی کدامند؟ تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها در چیست؟ آیا عمل بینی بسته به نوع بینی تغییر می کند؟

جراحی بینی طبیعی با روش های دیگر جراحی بینی تفاوت هایی دارد. باید بگوییم هر بینی بسته به فرم و شکلی که دارد، نیاز به جراحی خاصی خواهد داشت. مثلا بینی های استخوانی یا بینی های گوشتی را نمی توان با یک روش جراحی نمود. برای این که این بینی ها شکل طبیعی به خود گیرند، لازم است نحوه جراحی انها بررسی شود.

منظور از عمل بینی طبیعی چیست؟ 

بیشتر بیمارانی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند، لازم است ابتدا به پزشک متخصص زیبایی مراجعه کنند. پزشک با بررسی های لازم تشخیص می دهد که فرم بینی آنها به چه صورتی می باشد، و انجام چه نوع جراحی می تواند نتیجه بهتری را برای بیمار در پی داشته باشد.

اگر در مورد تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها اطلاعات بدست آورید، می توانید متوجه شوید که بینی باید به گونه ای جراحی شود که حالت طبیعی به چهره بخشد. البته برخی از مردم دنیا ترجیح می دهند فرم بینی انتخابیشان فانتزی باشد. اما بینی های طبیعی از جذابیت بیشتری بر روی چهره برخوردار می باشند. به طور کلی هر جراحی برای آن که بتواند اقدام به جراحی بینی طبیعی نماید، لازم است در ابتدا هدف نهایی از جراحی بینی را تعیین کند. پس از آن ویژگی های بینی از جمله شکل، سایز و عرض آن را بررسی نماید. تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها در هر یک از این موارد یاد شده است. یعنی بینی هایی که طبیعی هستند، به ظاهر شکل مصنوعی نمی بخشند. گویی بینی فرد از ابتدا دارای چنین فرمی بوده است.

نمونه عمل واقعی زیبایی بینی

بینی های طبیعی اصولا اندازه متناسبی داشته و با دیگر اجزای صورت متناسب هستند. در صورتی که اجزای دیگر صورت کوچک باشند، می توان بینی را نیز بعد از جراحی متناسب با آنها نمود. بینی هایی که نسبت به اجزای دیگر صورت از اندازه کوچک تری برخوردار هستند را نمی توانیم بینی طبیعی بیان کنیم. بلکه به آنها بینی های فانتزی گفته می شود. پس با این تفاسیر تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها در میزان هماهنگی آن با دیگر اعضای صورت است.

تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها

تمامی عمل های بینی خوب، یک ویژگی مشترک دارند. آن هم طبیعی بودن آن است. اما برای این که بدانیم یک بینی خوب چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد، باید با جراحی های دیگر بینی نیز آشنا شویم. از جمله جراحی بینی های گوشتی، جراحی بینی استخوانی، جراحی بینی فانتزی و … .

بینی های گوشتی برخلاف نامشان به میزان زیادی ماهیچه و گوشت ندارند. این نوع بینی ها دارای غضروف بینی ضعیف، نوک بینی پر چرب، پهن بودن قسمت انتهای بینی، پوست ضخیم و روغنی با منافذ آشکار و تیغه های بینی ضخیم می باشند. تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها از جمله بینی های گوشتی، نتیجه ای است که به دست می آید.

بینی هایی که به صورت طبیعی قابل جراحی هستند معمولا نیازی به غضروف اضافه ندارند. در حالی که جراحی بینی های گوشتی به غضروف اضافه نیاز دارد. زیرا بینی باید تقویت شود تا فرم دلخواه را بدست آورد. اصولا برای انجام جراحی بر روی این بینی ها از روش عمل باز استفاده می شود. در حالی که در عمل بینی طبیعی هم می توان از عمل بسته و هم عمل باز استفاده کرد. از دیگر موارد تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها از جمله بینی های گوشتی، باید به نوع لایه برداری پوست بینی در این روش اشاره کنیم. از آنجایی که این نوع بینی ها از منافذ بزرگ و غدد چربی زیر پوستی برخوردار هستند، برای لایه برداری پوست بینی از لیزر استفاده می شود. در برخی موارد نیز پزشک ابتدا مشکل چربی پوست این بیماران را برطرف نموده، و پس از 6 ماه اقدام به جراحی بینی می نماید.

تفاوت جراحی بینی استخوانی و بینی طبیعی 

بین های استخوانی در واقع بینی هایی هستند که بافت استخوانی بزرگی داشته و از پوست نازکی برخوردار می باشند. تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها از جمله بینی های استخوانی، در نحوه انجام جراحی آنها می باشد. زیرا این بینی ها دارای کشیدگی و برجستگی بوده و معمولا دارای قوز می باشند. برآمدگی بینی های استخوانی در نیمرخ افراد بیشتر نمایان است.

اما پس از جراحی به خوبی از بین رفته و شکل دیگری به خود می گیرند. اصولا تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها همچون عمل بینی استخوانی زیاد نیست. زیرا انجام این روش جراحی بر روی بینی های استخوانی آسان تر از بینی های گوشتی می باشد. علاوه بر آن نیز منجر می شود تا بینی فرد شکل طبیعی تری نسبت به روش های دیگر به خود گیرد.

پزشک متخصص برای آن که بر روی بینی استخوانی جراحی انجام دهد، ابتدا اطراف بینی، ناهمواری و قوز بینی را بررسی می کند. تا بتواند یک روش جراحی ساده برای کوچک کردن بینی انتخاب کند. البته باید بگوییم مهمترین تفاوت عمل بینی طبیعی با سایر روش ها در تشکیل نوک بینی می باشد. زیرا نوک بینی در این روش جراحی آسان تر شکل گرفته و طبیعی تر دیده می شود.

انتخاب هر روش جراحی برای ان که به بینی طبیعی دست یابید، مسئله مهمی است که توسط پزشک باید بررسی شود. پس این مسئله را مد نظر قرار دهید که پیش از انجام جراحی زیبایی، به سراغ پزشک متخصص و با تجربه ای روید که سالهای زیادی در این زمینه جراحی انجام داده باشد. به هر میزان که مهارت پزشک در انجام جراحی بینی بیشتر باشد، به همان میزان نیز نتیجه جراحی قابل قبول تر خواهد بود. علاوه بر آن نیز می توانید بعد از جراحی با مشکلاتی همچون تنگی نفس نیز مواجه نشوید.

عمل رینوپلاستی بر روی نوک بینی

همانطور که از نام این روش مشخص است، هدف از انجام آن اصلاح ایرادات فرم نوک بینی است و بیشتر بر روی غضروف بینی تمرکز دارد.

رینوپلاستی بدون جراحی

این روش بدون نیاز به بیهوشی و با اعمال بی حسی موضعی انجام می شود و هدف از انجام آن رفع قوز یا برآمدگی استخوان بینی است.

عمل جراحی انحراف بینی

در این روش، عمل جراحی بینی بر روی تیغه بینی انجام می‌ شود. انحراف سپتوم بینی می‌تواند باعث کج شدگی فرم بینی، نامتقارن شدن سوراخ های آن و مشکلات تنفسی و خروپف شود.

عمل رینوپلاستی بینی استخوانی

از آنجایی که بینی های استخوانی پوست بسیار نازکی دارند، بهترین کاندیدا برای جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی محسوب می‌شوند.

جراحی بینی گوشتی

در عمل جراحی بینی گوشتی به علت ضخیم بودن پوست بینی و ضعیف بودن بافت غضروف، عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی دشوارتر است.

جراحی بینی عروسکی و فانتزی

افرادی که خواهان آن هستند که فرم بینی شان بسیار کوچک، سربالا و دارای قوس نیمرخ باشند، متقاضی این نوع از عمل رینوپلاستی هستند.

جراحی بینی ترمیمی

این روش، زمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد که فردی از جراحی اول بینی نتیجه ایده‌آل را نگرفته باشد. مثلاً فرم مطلوب آن حاصل نشده باشد یا به صورت غیر اصولی بافت اضافه بینی حذف شده باشد و بیمار دچار مشکلات تنفسی پس از عمل شده باشد. حداقل فاصله زمانی برای انجام عمل ترمیمی بینی یکسال پس از انجام جراحی اول است.

انواع روش های انجام جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی به دو شیوه باز و بسته انجام می‌شود. تفاوت اصلی این دو روش در نحوه و محل ایجاد برش بر روی بینی است.

عمل بینی به شیوه بسته

در این روش عمل بینی از طریق ایجاد چند شکاف کوچک که داخل سوراخ های بینی ایجاد می‌شود، انجام خواهد شد، هنگام عمل جراح دید و دسترسی کافی به تمام بخش های بینی را ندارد. بنابراین در این شیوه به مهارت و دقت عمل بسیار بالاتری نیاز است. در این شیوه دوران نقاهت عمل، بسیار کوتاه تر از عمل باز بینی است و جای زخم به علت آن که برش بیرونی ندارد پس از عمل دیده نمی شود. البته این روش زمانی به کار می‌رود که بینی نیاز به تغییرات جزئی تری داشته باشد.

عمل جراحی باز بینی

در این شیوه برش ها در نقاط مختلفی از جمله درون بینی، و پره میانی بینی ایجاد و سپس از روی بینی پوست کنار زده می شود. در رینوپلاستی بسته بین دو سوراخ بینی هم شکاف ایجاد می‌شود تا به صورت کامل از هم جدا شوند؛ با توجه به باز بودن این عمل در نتیجه جراح دید بیشتری دارد و می‌تواند تغییرات مطلوب تری روی بینی و غضروف آن ایجاد کند. فرم نهایی پس از عمل نیز به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود. این روش در حال حاضر استانداردترین روش عمل رینوپلاستی است که با دسترسی کامل به تیغه و غضروف بینی انجام می پذیرد.

در عمل رینوپلاستی باز دسترسی خوبی به تیغه و غضروف های حمایت کننده راه هوایی وجود دارد و رفع اشکلات ساختاری بینی توسط جراح حاذق امکان پذیر است. بینی در حقیقت اندام تنفسی محسوب می شود و در عمل زیبایی، تنفس فرد نباید فدای زیبایی شود. در مواردی که حجم بینی خیلی کوچک می شود جراح باید مسیر راه هوایی و بازسازی آن را در نظر داشته باشد.

جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی در حقیقت زواید مخاطی است که در داخل بینی و سینوس ایجاد می شود و در بین مردم پولیپ بینی، کلمه ای است که مصطلح شده و کسانی که گرفتگی بینی به دنبال انحراف یا آلرژی و تورم مخاطی دارد، به اشتباه واژه پولیپ بینی را به کار می برند.

 عوارض عمل رینوپلاستی

تمامی عمل های جراحی زیبایی دارای برخی عوارض و خطرات هستند که هر کدام در صورت عدم رعایت بیمار و یا حاذق نبودن جراح ممکن است به وقوع بپیوندد. عوارضی از جمله خطرات بیهوشی کامل، عفونت یا ناراضی بودن از نتایج عمل بینی و… در ادامه برخی از عوارض جراحی زیبایی بینی در صورت حاذق نبودن جراح، بر شمرده می‌ شود:

  • احتمال پدید آمدن فرم نامتقارن در بینی
  • ناهمسان بودن سوراخ های بینی
  • ایجاد اختلال در تنفس در صورت خوب انجام نشدن عمل
  • شکل گیری بینی به صورت نا هماهنگ با سایر اجزای صورت
  • ایجاد آسیب در تیغه بینی یا بافت و پوست بینی

با توجه با توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد، باید توجه داشت که قبل عمل بیمار درمورد انتظارات خود از فرم بینی باید با پزشک جراح پلاستیک مشورت نموده و به دید واقع گرایانه ای برسد. از طرفی تبحر، تجربه و مهارت جراح در بدست آوردن نتیجه دلخواه بسیار حائز اهمیت است.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
نکات مهم در رابطه با انحراف بینی

نکات مهم در رابطه با انحراف بینی

حدود 70 تا 80 درصد افراد دارای انحراف تیغه بینی هستند که برای معاینه کننده قابل توجه است. در بسیاری از موارد، انحراف جزئی است و هیچ علامتی ایجاد نمی کند. انحراف تیغه بینی که متوسط ​​تا شدید است می تواند منجر به انسداد بینی شود و نیاز به درمان داشته باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *