09127906020
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل کشیدن پوست شکم

Rate this post

در این مقاله قصد داریم تا عمل کشیدن پوست شکم را توضیح دهیم. همچنین از طریق ارائه اطلاعات علمی به بررسی مزایا و معایب کاندیدهای این عمل نیز خواهیم پرداخت. امیدواریم که بتوانیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. همانطور که می دانید پوست ناحیه شکم به دلیل درصد بالای چربی زیر پوستی که دارد مستعد کش آمدن و بزرگ شدن و همچنین آب رفتن و کوچک شدن می باشد. این بزرگ و کوچک شدن اندازه چربی های زیر شکم، پوست ناحیه را منقبض و منبسط می کند. در صورت شدید بودن این تفاوت سایز، پوست ناحیه ممکن است دچار خطوط عرضی شود.

به خطوط عرضی برآمده از فرآیند گفته شده چین پوست شکم گفته می شود. یکی از علل مهم ایجاد چین پوست شکم چاقی ها و لاغری های سریع است. افرادی که به هر دلیلی افزایش وزن زیاد و یا کاهش وزن زیاد در بازه زمانی کوتاهی دارند درگیر این مشکل می شوند. همچنین زمینه های ژنتیکی نیز می تواند تاثیرگذار باشد. یکی دیگر از مهم ترین علل ایجاد چین پوست شکم بارداری است. چرا که در این حالت نیز تفاوت سایز و تغییر آن مشاهده می شود. راهکارهای مختلفی برای از بین بردن این خطوط و افتادگی پوست شکم وجود دارد. مطمئن ترین راه که تاکنون در دسترس قرار گرفته است عمل کشیدن پوست شکم می باشد.

عمل کشیدن پوست شکم

مقالات دیگر: تفاوت های لیپوساکشن و لیپوماتیک

فرایند انجام ابدومینوپلاستی

این فرآیند با چندین تکنیک در اختیار جراح قرار دارد که بر اساس دانش، مهارت و فیزیک مراجعه کننده تصمیم به استفاده از آنها می گیرد. تفاوت اصلی در ایجاد اندازه برش ها می باشد. همچنین بعضی از افراد علاوه بر کشیدن پوست شکم نیازمند برداشتن چربی ها نیز می باشند.

اگر شدت آویزان شدن و یا افتادگی پوست شکم زیاد باشد به صورت عمل باز انجام می شود که یک برش بزرگ بر روی شکم و زیر ناف ایجاد شده و پوست اضافه بریده می شود. گرچه بعضی از جراحان برش ها را در سطح ناف می زنند و قسمتی که برش به ناف می رسد را به صورت دورانی دور ناف می‌ چرخانند تا ناف ظاهر دست نخورده داشته باشد. یکی از نکات مهم در ایجاد پوست شل و آویزان در توانایی ساختارهای عضلانی شکمی می باشد.

همچنین ساختارهای مستحکم عضلانی نیز می توانند به داشتن پوست کشیده پس از عمل و پاسخ دادن به عمل کشیدن پوست شکم کمک کنند. در صورتی که افراد مایل به برداشتن چربی نیز باشند معمولاً پس از این عمل تغییرات گسترده ‌ای در ناحیه شکم و کمر برایشان اتفاق می‌ افتد. این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و رعایت نکاتی قبل و بعد از آن حائز اهمیت است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

چه افرادی کاندید عمل کشیدن پوست شکم می باشند؟

باید گفت افرادی که افتادگی پوست شکم شدید و بزرگی ناحیه شکم دارند و در حقیقت دچار چاقی مفرط هستند. البته خانم هایی که مولتی پاریته هستند، یعنی چندین بار زایمان داشته اند و خاصیت کشسانی پوست به دلیل تغییر اندازه مکرر از بین رفته است نیز کاندید این عمل هستند. همچنین افرادی که در گذشته اضافه وزن داشتند و به دلیل چاقی مفرط تحت جراحی های مختلف کوچک‌ کردن‌ معده قرار گرفته اند. زیرا با کاهش ناگهانی بافت چربی زیر شکمی دچار افتادگی پوست شده اند.

نکته ‌ای که حائز اهمیت است این است که خانم ها حداقل ۶ ماه پس از آخرین نوبت زایمان باید برای انجام این عمل صبر کنند. چرا که اگر در این بازه زمانی عمل کشیدن پوست شکم را انجام دهند به دلیل اثرات هورمون های زنانه در این دوره موجب برگشتن اثر جراحی می شود. بنابراین علیرغم باور غلط عمومی عمل کشیدن پوست شکم منحصر به خانم‌ ها نمی باشد و چیزی در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از این جراحی ها اختصاص به آقایان دارد.

عمل کشیدن پوست شکم

چه افرادی نباید تحت عمل کشیدن پوست شکم قرار گیرند؟

 • افرادی که به دلیل چاقی بیش از حد سوءتغذیه دارند.
 • افرادی که به هر دلیلی از قبیل دیابت پیشرفته بهبود زخم در آنها حاصل نمی شود یا خیلی دیر حاصل می شود.
 • مصرف کنندگان داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی.
 • افرادی که مبتلا به درجات متوسط تا شدید نارسایی های قلبی هستند.
 • افرادی که مستعد عوارض عمل هستند. مانند لخته خون.
 • افرادی که هموگلوبین کمتر از ۸ دارند.

 به طور کلی هر فردی که بیماری زمینه ‌ای خفیف تا شدید دارد، باید حتماً تحت مشاوره سرویس مربوطه خود قرار گیرد.

مقالات دیگر: راهنمای کامل ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم

مراقبت های پس از جراحی پوست شکم چیست؟

برای مراقبت های پس از جراحی پوست شکم نکات زیر لازم است:

برای بهبود زخم از کشیدن سیگار و مصرف الکل یک تا دو ماه پس از جراحی اجتناب شود. چرا که بهبود زخم را مختل می کند. افراد تغذیه نرمال حاوی میوه ها و سبزیجات و پروتئین به میزان کافی داشته باشند. در صورت نیاز ممکن است داروهای مکمل نیز تجویز شود. افرادی که داروهای مختل کننده سیستم انعقاد مانند هپارین و آسپرین مصرف می‌ کنند حتماً باید در مورد مصرف کردن آنها در قبل و بعد از جراحی با پزشک مشورت کنند. داروهای گیاهی نیز آثار مخرب خود را دارند. لذا حتماً از مصرف آنها مدتی قبل و بعد از عمل خودداری کنید.

نکات اختصاصی در مورد عمل و مراقبت های بعد از آن

 • افراد از گن مخصوص یک تا دو هفته به صورت دائم پس از عمل استفاده کنند.
 • افراد داروهای تجویزی پزشک را به خصوص داروهای چرک خشک کن و آنتی بیوتیک را مصرف کنند.
 • انجام پیگیری های بعد از عمل طبق برنامه پزشک معالج.
 • استراحت پس از عمل، خودداری از ایستادن زیاد و انجام فعالیت‌ های سنگین.
 • ۲ تا ۳ روز پس از عمل می توانید پیاده روی های سبک داشته باشید تا از ایجاد لخته جلوگیری شود.
 • تغذیه سالم پس از عمل و استفاده از فیبرها برای جلوگیری از جراحی.

گن مخصوص پس از عمل کشیدن پوست شکم:

گن مخصوص پس از عمل کشیدن پوست شکم

آثار عمل کشیدن پوست شکم دائمی می باشد. افرادی که نگرانی بابت افتادگی مجدد پوست شکم دارند می توانند با خیال راحت این عمل را انجام دهند.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
لیپوساکشن غبغب

لیپوساکشن غبغب

بعضی از افراد بنا به دلایلی از جمله افزایش سن یا به دلایل ژنتیکی دارای غبغب هستند که تاثیر منفی زیادی در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.