09127906020
دکتر سهراب مرادی » جراحی زیبایی صورت »  عمل جراحی لیفت پیشانی و شقیقه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

 عمل جراحی لیفت پیشانی و شقیقه

3.9/5 - (8 امتیاز)

عمل جراحی لیفت پیشانی به همراه لیفت شقیقه از عملهای جراحی پر طرفدار میباشد که در افرادی که دچار افتادگی ابرو و پلک شده اند در جوانسازی چهره آنها بسیار موثر است.

افتادگی ابرو در قسمتهای داخل ابرو و خارج ابرو اتفاق میافتد که این میتواند در مواردی در سنین پایین و حتی حدود سی سال هم بروز کند. با افزایش سن و تحلیل رفتن لیگامان ها و چربی های عمقی صورت و تاثیر جاذبه افتادگی بافت نرم صورت و همینطور ابرو و پلک هم رخ میدهد.

در سنین بالا علاوه بر افتادگی ابرو پوست اضافه و بیرون زدن چربی اطراف پلک هم مزید بر علت میشود. افتادگی و بافت اضافه که در زیر ابرو ایجاد میشود باعث باعث سنگینی پلک و احساس خستگی میشود. همچنین برای جبران این سنگینی بطور ناخوداگاه عضلات پیشانی فعال میشوند که به بالا بردن ابرو ها کمک کنند و نتیجه آن چینهای عرضی پیشانی خواهد بود که در صورت عدم رفع این مشکل در نهایت چینهای عمیق و ماندگار و چهره خسته و پیر بروز میکند.

تزریق بوتاکس برای رفع افتادگی ابرو

رفع افتادگی ابرو

رفع افتادگی ابرو

بوتاکس بعنوان روشی غیر تهاجمی و در دسترس و آسان برای رفع این مشکل است. اما این روش محدودیت هایی هم دارد. ازجمله:

_ هر ۵ الی ۶ ماه باید تکرار شود.

_تا ثیر  بوتاکس بر پیشانی با افتادگی قسمت میانی ابرو و بالا بردن دم ابرو همراه است که در مواردی باعث نزدیک شدن فاصله ابرو وچشم دز خط وسط میشود.

_اثر بالا برنده بوتاکس در دم ابرو به قدرت و پهنای عضله فرونتالیس بستگی دارد و در بعضی افراد بالا رفتن زیادی حاصل نمیشود و در نهایت یا کمک بوتاکس حداکثر ۴ میلیمتر  دم ابرو بالا میرود و در موارد شدید افتادگی کافی نیست.

_ در بعضی افراد بخصوص آقایان که عضله فرونتالیس قوی و پهن دارند بالا بیش از حد رفتن دم ابرو و پایین افتادن قسمت میانی حاصل میشود که به چهره  خشن و غیر طبیعی  آقای اسپایک معروف است.

لیفت با نخ

در این روش نخهایی با خارهایی که باعث حرکت یکطرفه در بافت میشوند در جهت بالا بردن ابرو استفاده میشود. این نخها در لایه زیر پوست کار گذاشته میشوند و فقط پوست و زیر جلد را میکشند. و چون عامل افتادگی ابرو در بافتهای عمقی ک روی استخوان است، تاثیر این روش موقت بوده و حداکثر ۶ ماه موثر خواهد بود.

لیفت پیشانی

لیفت پیشانی

برداشتن جراحی پوست شقیقه

در این روش بصورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی و با برداشتن پوست ناحیه شقیقه از داخل مو انجام میشود. این روش هم چون محدود به پوست است، روشی موقت و با ماندگاری کم محسوب میشود. این روش گاها بدلیل عدم آشنایی پزشک غیر متخصص در مدیریت و ترمیم زخم باعث ریزش مو و اسکتر ناحیه میشود. یکی از عوارض این روش که موجب پشیمانی بیماران میشود، گیر افتادن عصب های حسی ناحیه شقیقه در اسکار زخم و حساسیت و سردرد در محل جراحی میشود.

لیفت پیشانی به روش باز:

لیفت پیشانی با روش باز با برش چند سانتیمتر پشت خط رویش مو از گوش تا گوش، روشی بوده که در گذشته انجام میشده و بدلیل برداشته شدن پوست اضافه پیشانی از قسمت مو دار سر باعث عقب رفتن خط رویش مو و بلند شدن پیشانی می شود. امروزه لیفت اندوسکوپی پیشانی جایگزین این روش شده است.

لیفت پیشانی باز با برش خط رویش مو:

در افراد دچار افتادگی ابرو که دارای پیشانی بلند و بیشتر از ۶ سانتیمتر هستند، امروزه بهترین روش لیفت ابرو میباشد. بطوریکه پوست اضافه از قسمت پیشانی و بی مو برداشته میشود و باعث کوتاه شدن و متناسب شدن طول پیشانی و جلو امدن خط رویش مو میشود. علاوه بر این در این روش به دسترسی خوب به عضلات اخم کننده وتضعیف یا قطع انها (به انتخاب بیمار) باعث  عدم توانایی اخم یا ضعیف شدن اخم بطور مادام العمر میشود. لیفت پیشانی بصورت ماندگار و با فیکس کردن به لایه های عمقی و حتی استخوان خواهد بود. لیفت شقیقه هم بطور ماندگار و با فیکس کردن لایه های عمقی به فاسیای عضله تمپورالیس انجام میشود.

برش پوستی در خط رویش مو و ترمیم ان اگر توسط جراح پلاستیک ماهر و اگاه به اصول ترمیم زخم انجام شود بعد از ۶ ماه ناپدید شده و به سختی دیده خواهد شد.

لیفت پیشانی

عمل لیفت شقیقه

لیفت شقیقه و پیشانی به روش اندوسکوپیک

در افرادی که خط رویش مو در محل مناسب است و عقب رفتگی مو ندارند و طول پیشانی کمتر از ۶ سانتیمتر است بهترین روش لیفت شقیقه و لیفت ابرو میباشد. بطوریکه با چند برش کوتاه از داخل مو و ایجاد فضا در لایه عمقی پیشانی و عبور اندوسکوپ توسط جراح پلاستیک با تجربه دید بسیار عالی برای آزاد سازی کامل پیشانی و ابرو و گوشه چشم فراهم میشود. همچنین با کمک  اندوسکوپ و ابزار آن  امکان آزاد سازی و قطع دائمی عضلات اخم کننده وجود دارد. در نهایت بعد از آزاد سازی کامل کل پیشانی مجددا در محل مطلوب به استخوان فیکس میشود و لیفت شقیقه بطور کامل همراه با بالا بردن گوشه چشم ( چشم گربه ای) (cat eye syrgery( امکان پذیر خواهد بود.

عوارض عمل لیفت پیشانی

اختلالات حسی

در عمل جراحی لیفت پیشانی به روش باز بدلیل قطع شدن عصب های حسی ناحیه فرق سر احساس بیحسی بوجود میاید که بعد از گذشت حدود یکسال اختلال حس این ناحیه با کلترالها تا حدودی جبران میشود و موجب نارضایتی بیمتر نخواهد بود

در زمان ازاد سازی عضلات اخم کننده اعصاب حسی پیشانی در معرض کشیدگی هستند که میتواند باعث بی حسی یا خارش موقت ناحیه پیشانی بعد از عمل میشود که بعد از گذشت چند ماه مرتفع میگردد.

عمل لیفت

عمل لیفت پیشانی

آسیب عصب حرکتی پیشانی

عصب حرکتی پیشانی که در کار بالا بردن ابرو موثر است، در لایه ای جداگانه از محل عمل جراحی لیفت پیشانی و شقیقه عبور میکند که اگر عمل جراحی توسط جراح پلاستیک ماهر و آگاه به اناتومی ناحیه انجام شود این اتفاق نخواهد افتاد. در مواردی که جراحی توسط افراد بی تجربه و فاقد صلاحیت انجام میشود یافتن لایه های عمقی سخت بوده و امکان آسیب این عصب وجود دارد.

کبودی و تورم

در موارد عمل باز بدلیل وسعت برش و دستکاری مستقیم بافت تورم و کبودی بیشتر است

در روش اندوسکوپی بالطبع تورم و کبودی کمتر خواهد بود.

با روشهای بانداژ فشاری، کمپرس سرد و بالا بودن سر هنگام خواب تورم و کبودی در عرض یک تا دو هفته برطرف خواهد شد.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *