09127906020
دکتر سهراب مرادی » جراحی زیبایی سینه » مراقبت های بعد از ماموپلاستی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

مراقبت های بعد از ماموپلاستی چیست؟

Rate this post

امروزه عمل های زیبایی طرفدارهای زیادی دارند. عمل ماموپلاستی نیز یکی از عمل های پرطرفدار زیبایی است. اما برای اینکه پس از انجام این عمل به نتیجه دلخواه برسید، لازم است که مراقبت های بعد از ماموپلاستی را به خوبی انجام دهید. دوران نقاهت پس از عمل نقش بسیار مهمی در نتیجه عمل دارد.

گاهی اوقات به دلیل رعایت نکردن نکات بعد از ماموپلاستی، شخص به نتیجه دلخواه خود نمی رسد. حتی ممکن است نیاز به عمل دوباره پیدا کند. پس انجام دادن عمل به تنهایی و بدون مراقبت در دوران نقاهت نه تنها فایده ای ندارد، بلکه ممکن است باعث خسارت جانی و مالی نیز شود.

مهم ترین بخش مراقبت های بعد از ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بعد از انجام عمل، سینه ها توسط یک بانداژ مخصوص بسته می شوند. مراقبت از این بانداژ بسیار اهمیت دارد، چرا که پزشک اینکار را برای جلوگیری از عفونت و کاهش دادن ورم پس از عمل انجام داده است. به همین دلیل باید از بانداژ به خوبی مراقبت کنید و تا زمان ویزیت پس از عمل به آن دست نزنید.

استفاده از سوتین مخصوص

همچنین پزشک به شما یک سوتین مخصوص می دهد که تا مدتی باید از آن استفاده کنید. این سوتین به کاهش درد کمک زیادی می کند و با ثابت نکه داشتن سینه ها به فرم دهی آنها کمک می کند. همچنین تا بیست و یک روز باید به طور مداوم استفاده شود، اما معمولا روزی یکبار برای بررسی و ضدعفونی بخیه ها بنا به گفته پزشک باید برداشته شود.

نکات مراقبتی دیگر بعد از عمل

 • برای اینکه راحت تر و بهتر بتوانید دوره نقاهت را سپری کنید، انجام دادن صحیح این نکات بعد از ماموپلاستی الزامیست. با انجام این نکات و رعایت تجویزات پزشک به نتیجه دلخواه خود برسید.
 • در صورت مشاهده هرگونه تورم و قرمزی غیرعادی و ایجاد تب و لرز، حتما پزشک را مطلع سازید.
 • تمام آنتی بیوتیک ها و داروهایی را که پزشک تجویز کرده به طور منظم مصرف کنید.
 • گاهی اوقات ممکن است به دلیل درد شدید پزشک مخدر تجویز کند، در دوره استفاده از مخدر حتما میوه و سبزیجات مصرف کنید.
 • معمولا تا شش هفته باید از انجام هرگونه ورزش سنگین اجتناب کنید.
 • دوره های ماموگرافی را به طور منظم انجام دهید.
 • از مصرف دخانیاتی همچون سیگار دوری کنید این امر تاثیر زیادی در مراقبت های بعد از ماموپلاستی دارد.
 • تا سه روز بعد از عمل حمام نروید.
 • در دوران نقاهت بیشتر از غذاهایی مانند سوپ و مایعات استفاده کنید.
 • جای زخم و بخیه باید خشک بماند.
 • تا زمان بهبودی کامل رانندگی نکنید.
 • برای کاهش درد می توانید از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید.

استفاده از سوتین مخصوص

چند نکته قابل توجه پس از عمل

یک از نکات بعد از ماموپلاستی که پس از عمل باید به آن توجه داشت این است که جای محل بخیه و زخم ممکن است تا چند وقت به صورت کبودی و تیرگی وجود داشته باشد. در ابتدا باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که انتخاب پزشک پلاستیک ماهر در این زمینه تاثیر زیادی دارد. اما در مواردی به پوست فرد نیز بستگی دارد.

گاهی اوقات نیز جراح زیبایی توصیه می کند از ژل های زخم پس از بهبودی بخیه ها روی نواحی زخم استفاده کنید. همچنین خشکی و خارش در نواحی بخیه ها طبیعی است سعی کنید از خاراندن نواحی خودداری کنید.

ماساژ دادن نواحی بخیه

ماساژ دادن در نواحی زخم حدود دو هفته بعد از جراحی به کم شدن درد کمک زیادی می کند. به این صورت که با نوک انگشتان به صورت گرد در ناحیه زخم ابتدا عمودی و سپس افقی انجام گیرد.

اینکار هم توسط خودتان می تواند انجام گیرد یا توسط یکی از نزدیکانتان. شش یا هفت دقیقه ماساژ می تواند به آرامش شما کمک زیادی کند و در مراقبت های بعد از ماموپلاستی موثر است، اینکار را می توانید دوبار در روز انجام دهید.

استفاده از بانداژهای سیلیکونی

بانداژهای سیلیکونی ورقه هایی هستند که استفاده از آنها به بهبودی جای زخم و بخیه کمک زیادی می کند. استفاده از این ورق ها هم باعث برطرف کردن جای زخم شده و هم به کاهش درد کمک زیادی می کند.

همچنین اگر در ناحیه زخم خارش زیادی احساس می کنید، استفاده از بانداژ های سیلیکونی به جای خاراندن انتخاب بهتری است. بعد از چند وقت جای بخیه ها ممکن است محو و کوچک شود.

استفاده از بانداژهای سیلیکونی

هفته اول پس از جراحی

 • هفته اول نقاهت در مراقبت های بعد از ماموپلاستی بسیار حساس بوده و اهمیت زیادی دارد. چرا که نواحی زخم و بخیه تازه است و به مراقبت بیشتری نیاز دارد و همینطور در این دوره درد بیشتری احساس می شود.
 • در هفته اول عمل ماموپلاستی حتما از یکی از اعضای خانواده یا یک فرد نزدیک به خود کمک بگیرید. زیرا ممکن است نتوانید به راحتی دست ها و بازوهایتان را تکان دهید به همین دلیل به کمک فرد دیگری احتیاج دارید.
 • بدون مشورت پزشک به بانداژ محل جراحی دست نزنید و حتما از سوتین مخصوص پس از جراحی استفاده شود.

هفته دوم پس از جراحی

 • در هفته دوم پس از جراحی پزشک بخیه های شما توسط پزشک برداشته می شود. با اینکه بخیه ها برداشته شده ولی مراقبت ها باید همچنان ادامه دار باشد. از سوتین مخصوص استفاده کنید، اصلا نباید بار سنگین بلند کنید و همینطور از ورزش های سنگین پرهیز کنید.
 • رژیم غذایی مناسبی داشته باشید یکی از نکات بعد از ماموپلاستی رعایت رژیم غذایی است، از مصرف غذاهای شور دوری کنید و مایعات زیادی مصرف کنید.

هفته سوم پس از جراحی

 • اگر شاغل هستید در این دوره با مشورت پزشک خود می توانید به محل کارتان بازگردید. اما توجه داشته باشید که اگر شغل سنگینی دارید، به طور مثال ممکن است بارهایی با وزن بالا بلند کنید، هنوز زمان بازگشت شما به سرکارتان فرا نرسیده است.
 • سعی کنید بیشتر راه بروید و در طول روز پیاده روی داشته باشید. البته قبل از انجام هرکاری مشورت با پزشک فراموش نشود.

هفته ششم پس از جراحی

در این دوره با اینکه نزدیک چهل و دو روز از جراحی شما گذشته، اما هنوز هم نمی توانید فعالیت های سنگین انجام دهید. از ورزش هایی مانند کوهنوردی یا دویدن اجتناب کنید و بطور کلی انجام هرگونه فعالیت سنگین و طولانی که باعث شود فشار زیادی متحمل شوید ممنوع است. رژیم غذایی مناسب را هم همچنان ادامه دهید.

یک سال پس از جراحی

 • فرم مناسب سینه ها پس از عمل تقریبا یک سال بعد شکل می گیرد. البته اگر در این یک سال مراقبت های لازم و گفته های پزشک را انجام داده باشید. بعد از گذشت یک سال به طور کامل بهبود یافته اید و می توانید فعالیت های پیشین خود را به صورت مجدد آغاز کنید.
 • اگر ورزشکار هستید می توانید به حرفه و شغل خود بازگردید. همچنین توجه داشته باشید که با اینکه دوره بهبودی شما تکمیل شده اما با انجام کارهایی می توانید هم سلامتی خود را حفظ کنید و هم نتیجه عمل ماموپلاستی خود را بهتر کنید. پایان دادن به مصرف دخانیات و مشروبات الکلی از جمله کارهایی است که تاثیر مثبتی روی سلامتی و عمل شما خواهد داشت.

کلام پایانی

موفقیت عمل های زیبایی و رسیدن به نتیجه دلخواه هم به کارکرد پزشک بستگی دارد و هم به نحوه مراقبت فرد در دوران نقاهت. توجه داشته باشید تا زمانی که مراقبت های بعد از ماموپلاستی را به درستی انجام ندهید، هرچقدر هم که پزشک شما ماهر باشد، نمی توانید به نتیجه مطلوبی برسید. پس به تمامی نکاتی که در این مقاله گفته شد توجه کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید و عمل زیبایی شما منجر حوادث گوناگون نشود.

به یاد داشته باشید که قبل از انجام هرگونه عمل زیبایی، ابتدا در مورد آن تحقیق کنید و از عوارض و امتیازات آن آگاه شوید. امروزه بسیاری از افراد بدون هیچ پیش زمینه و تحقیقی به سراغ عمل های زیبایی می روند که این امر ممکن است پشیمانی افراد را به دنبال داشته باشد. پس قبل از انجام هر عملی از آن اطلاع کسب کنیم و آگاهانه در این راه قدم بگذاریم.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
مقالات مرتبط

مزایا و معایب ماموپلاستی

علاوه بر این بر خلاف بسیاری از عمل های زیبایی سینه که پس از عمل تقارن آن ها از بین می رود، ماموپلاستی تقارن کاملی را ایجاد می کند

جراحی زیبایی بزرگ کردن پستان

جراحی زیبایی بزرگ کردن پستان

اولین روش برای جراحی بزرگ کردن پستان، قرار دادن پروتز است که بسیار کاربردی است. پروتز که از طریق یک برش از نوک سینه تا پایین سینه قرار می گیرد

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه که به ماموپلاستی نیز معروف است، برای از بین بردن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه انجام می شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *