09127906020
دکتر سهراب مرادی » جراحی زیبایی سینه » مراقبت های بعد از ماموپلاستی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

Rate this post

جراحی کوچک کردن سینه که به ماموپلاستی نیز معروف است، برای از بین بردن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه انجام می شود. تصمیم برای انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه نباید ساده گرفته شود. سالانه بیش از 40 هزار نفر از بانوان جراحی کوچک کردن سینه را انجام می دهند.

لازم است بدانید که خود جراحی فقط چند ساعت طول می کشد؛ اما بهبودی پس از آن نیاز به زمان و توجه شما دارد. برای به دست آوردن بهترین نتایج ممکن، نقش شما در مراقبت های بعد از ماموپلاستی مهم است. به ویژه در روز، هفته و ماه اول پس از عمل مراقبت صحیح اهمیت بیشتری دارد.

اگر قصد انجام این جراحی را دارید؛ اما با مراقبت های پس از آن آشنایی کافی ندارید با ما همراه شوید.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

ماموپلاستی روشی ایمن و استاندارد برای کوچک کردن سینه است. با این حال، این جراحی نیز مانند سایر جراحی ها، نیازمند رعایت دستورالعمل هایی است.از طرف دیگر اکثر کسانی که تحت این جراحی زیبایی قرار می گیرند، مشتاق بهبودی سریع هستند که بتوانند به کار و زندگی روزمره خود بازگردند.

آگاهی از نحوه مراقبت صحیح در این دوران به بهبود سریع شما کمک خواهد کرد. به طور کلی مراقبت های بعد از ماموپلاستی در سه مرحله ضروری است.

روز اول پس از جراحی

ماموپلاستی یک یا دو ساعت طول می کشد و پس از آن به آرامی از خواب بیدار می شوید، هر گونه درد و تهوع را می توانید به پرستار خود اطلاع دهید. سپس پس از این که به اندازه کافی هوشیار شدید، دستورالعمل های خانگی به شما داده می شود که ممکن است شامل مراقبت از محل جراحی، محدودیت های فعالیتی و استفاده از داروهای تجویزی باشد.

علاوه براین، شما بانداژهایی خواهید داشت که برش ها را می پوشاند و احتمالاً از سوتین بعد از عمل استفاده می کنید که بعد از جراحی روی سینه شما گذاشته می شود. بهترین مرحله مراقبت های بعد از ماموپلاستی استراحت است.

هفته اول پس از جراحی

در هفته اول پس از جراحی ممکن است با کمی درد در محل جراحی روبه رو شوید. میزان درد در بیماران مختلف متفاوت است؛ اما به طور قابل ملاحظه ای اکثر بیماران درد کمتر از آن چیزی است که انتظار داشتند، را حس می کنند. در سه تا پنج روز اول پس از جراحی داروهای مسکن خود را طبق برنامه مصرف کنید، زیرا روند کاهش درد ممکن است کمی طول بکشد.

اطمینان حاصل کنید که نحوه مصرف داروها را درک کرده اید و در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی با پزشک خود تماس بگیرید.

ماه اول پس از جراحی

تغییرات باورنکردنی در ماه اول اتفاق می افتد. برش های شما التیام می یابد و دوباره احساس خود را شروع خواهید کرد. در واقع در این ماه مزایای کاهش اندازه سینه خود را تجربه خواهید کرد و مشکلاتی مانند درد گردن و شانه را دیگر حس نخواهید کرد. .

به یاد داشته باشید که شما هنوز در مراحل اولیه بهبودی هستید، بنابراین خیلی زود به فعالیت کامل خود ادامه ندهید. اگر مطمئن نیستید که فعالیت های شما ممکن است موجب آسیب به محل جراحی شود، بهتر است با جراح زیبایی خود مشورت کنید.

پس از جراحی ماموپلاستی چگونه باید از خود مراقبت کنید؟

پس از جراحی ماموپلاستی چگونه باید از خود مراقبت کنید؟

در حقیقت جراحی تنها چند بخشی از ماموپلاستی است که توسط جراح انجام می شود و مراقبت های بعد از ماموپلاستی بسیار مهم تر است. برای اینکه به بهتر شدن نتایج این جراحی کمک کنید لازم است که به نکاتی توجه کنید.

 • پس از عمل جراحی، محل جراحی با یک بانداژ ACE و یک سوتین جراحی برای حفظ فشرده سازی پوشانده می شود. این امر خطر ایجاد سروما و عفونت بعد از عمل را به حداقل می رساند. لطفاً بانداژ و پانسمان جراحی را تا ملاقات بعد از عمل نگه دارید.
 • در صورت مشاهده تب، لرز، قرمزی یا تورم غیر معمول پس از عمل، لطفاً به مجراح خود اطلاع دهید.
 • تمام آنتی بیوتیک های خود را طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 • خوردن ماست ممکن است به حداقل رساندن برخی از عوارض گوارشی آنتی بیوتیک ها کمک کند. اگر برای کنترل درد داروهای قوی برای شما تجویز شده است، مهم است که بدن
 • خود را به خوبی هیدراته نگه دارید و میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود افزایش دهید که عوارض جانبی یبوست را در زمان مصرف این مواد به حداقل برسانید.
 • به مدت 6 هفته بعد از عمل از ورزش های شدید خودداری کنید.
 • به مدت چند روز از هر سینه تخلیه جراحی خواهید داشت. لطفاً این تخلیه ها را خالی کرده و خروجی را طبق دستورالعمل ببندید.
 • توجه کنید که شما یک بخیه در قسمت پایین سینه خود خواهید داشت. این بخیه در دومین ویزیت بعد از عمل برداشته می شود. همه بخیه های دیگر جذب می شوند.
 • در روز سوم پس از عمل می توانید دوش بگیرید؛ اما باید محل جراحی را بپوشانید.
 • 4 هفته پس از جراحی، بهتر است برای به حداقل رساندن زخم های جراحی از ویتامین E استفاده کنید.
 • مصرف سیگار بعد از ماموپلاستی ممنوع است.

رژیم غذایی پس از ماموپلاستی

برای مؤفقیت در جراحی ماموپلاستی و زیبایی سینه، حفظ عملکرد و سلامت بدن پس از جراحی بسیار مهم است. تغذیه صحیح در این دوران نیز کمک بسیاری به بهبودی شما خواهد کرد. شما می توانید رژیم معمولی روزانه خود را بخورید؛ اما بهتر است از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنید.

غذاهای کم چرب مانند برنج، مرغ کباب، نان تست و ماست را بهتر است در رژیم غذایی تان جای دهید. علاوه براین، خوردن مایعات فراوان نیز در این دوران در مراقبت های بعد از ماموپلاستی به شما کمک خواهد کرد.

ماموپلاستی و اسکار پس از آن

ماموپلاستی و اسکار پس از آن

یکی از نگرانی های بسیاری از خانم ها از جراحی ماموپلاستی جای زخم ناشی از برش است. اگرچه ممکن است بدن شما پس از ماموپلاستی به طور کامل بهبود یافته باشد، اما متأسفانه این زخم ها به احتمال زیاد دائمی هستند.

با این حال، در ماه های اولیه پس از جراحی، زخم ها ممکن است برای مدتی برآمدگی و قرمز شوند؛ اما به تدریج در خطوط سفید و کم رنگ محو می شوند. خوشبختانه جراحان برش ها را در نواحی کمتر آشکار سینه انجام می دهند. این بدان معناست زخم و اسکار ناشی از جراحی در صورت باقی ماندن کمتر در معرض دید خواهد بود.

علاوه براین، اسکارهای بعد از جراحی بستگی به نوع روش جراحی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال جای برش عمودی با افقی یکسان نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع جهت کمتر شدن دغدغه های فکری تان می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

سخن آخر

ماموپلاستی نوعی جراحی زیبایی با هدف خارج کردن بخشی از بافت سینه و پوست آن برای کوچک تر شدن اندازه سینه است. اگر چه خود جراحی تنها چند ساعت طول می کشد و چندان سخت نیست؛ اما مراقبت های بعد از ماموپلاستی بسیار مهم است.

ماه اول پس از جراحی بسیار مهم بوده و توجه به دستورالعمل های پزشک در این دوران به شما در بهبود سریع کمک خواهد کرد. اگرچه ممکن است برای یک یا دو هفته به داروی مسکن نیاز داشته باشید؛ اما به زودی عوارض این جراحی برطرف خواهد شد، کافی است مراقبت های لازم را انجام دهید.

پیروی از این دستورالعمل ها و همچنین تجویزهای جراح شما به شما کمک می کند که ناراحتی، عوارض جانبی زخم ها را کاهش دهید و خطر عواقب ناخواسته پس از جراحی را به حداقل برسانید.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
مقالات مرتبط
جراحی ماستکتومی سینه چیست؟

جراحی ماستکتومی سینه چیست؟

ماستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن پستان است. برای درمان سرطان سینه در زنان و سرطان سینه در مردان استفاده می شود. این عمل حدود 90 دقیقه طول می کشد

همه چیز درباره عمل ماموپلاستی

همه چیز درباره عمل ماموپلاستی

توصیه می شود این کار را به زمان پس از اتمام شیردهی موکول کنید. همچنین در افراد چاق انجام چنین عمل هایی نتایج مطلوبی ندارد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.