09127906020
دکتر سهراب مرادی » لاغری و پیکرتراشی » تفاوت های لیپوساکشن و لیپوماتیک
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

تفاوت های لیپوساکشن و لیپوماتیک

Rate this post

در این مقاله ابتدا به تعریف هر کدام از روش ‌های لاغری با جراحی لیپوساکشن و لیپوماتیک می ‌پردازیم و سپس ویژگی‌ های هر کدام را جداگانه مطرح می ‌کنیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از تفاوت های میان آن دو آگاهی پیدا کنید. در ادامه این مقاله ابتدا توضیحات مربوط به لیپوساکشن و بعد لیپوماتیک را خواهید خواند.

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یا همان لیپوپلاستی یا فرم دهی بدن، یک روش جراحی است که در آن از تکنیک ساکشن برای برداشتن چربی قسمت ‌های خاصی از بدن از جمله شکم، کفل، ران‌ ها، باسن، بازوها یا گردن بهره می ‌گیرند. علاوه بر این، لیپوساکشن امکان فر مدهی به این بخش ‌های بدن را نیز فراهم می ‌کند.

در روند این عمل زیبایی، جراح لیپوساکشن یک لوله ‌ی کوچک و باریک را با ایجاد برش ‌های کوچکی در زیر پوست قرار می ‌دهد، سپس این لوله را در زیر پوست جا به جا کرده و به اطراف می ‌چرخاند تا به قسمت‌ هایی که چربی بیشتری دارند رسیده و آن ها را خارج کند.

عمل لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

برای جراحی لیپوساکشن در اطراف قسمت مورد نظر لوله‌ای باریک با برش ‌های کوچکی وارد بخش زیرین پوست می ‌شود و سر دیگر این لوله ‌ی باریک به یک دستگاه مکنده‌ ی قوی وصل می‌ گردد.

سپس لوله در میان چربی‌ های اضافی به عقب و جلو حرکت داده می ‌شود تا آن ها را بدون آسیب رساندن به رگ ‌های خونی و عصب ‌ها بیرون بکشد.

در برخی از جراحی ‌های لیپوساکشن ممکن است تنها به بیحسی موضعی در قسمت خاصی از بدن نیاز باشد. در حالی که در سایر جراحی ‌ها ممکن است به بیهوشی کامل نیاز باشد که موجب حالتی از بیهوشی موقت می‌شود.

عمل جراحی لیپوساکشن ممکن است بسته به حجم و میزان چربی برداشته شده، تا چندین ساعت طول بکشد. (معمولا چیزی حدود 1 تا 4 ساعت زمان می‌برد) اگر لیپوساکشن انجام داده اید و در بیمارستان هستید، بهتر است یک شب را برای اطمینان از دهیدراته نبودن و از دست ندادن مایعات بدن در بیمارستان بستری بمانید.

مزایای عمل لیپوساکشن

مزایای مختلفی می توان برای لیپوساکشن در نظر گرفت که از نظر عمومیت و نتیجه با لیپوماتیک مشترک هستند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • اندام رویایی خود را خواهید داشت
 • با بهره‌ گیری از این روش می ‌توانید وزن خود را کم کنید
 • لیپوساکشن سلول‌ های چربی را از بدن خارج می‌ کند
 • عمل جراحی لیپوساکشن عملی رایج است که به طور کلی می ‌توان گفت که بی ‌خطر می باشد

خطرات و عوارض جانبی لیپوساکشن

در صورتی که جراح در حال انجام عمل بر روی قسمت ‌های زیادی از بدن شما باشد و یا چندین عمل را در یک نوبت جراحی انجام دهد، ریسک افزایش میزان عوارض نیز بیشتر می‌شود. در رابطه با این که این خطرات و عوارض چگونه ممکن است بر بدن شما تأثیر بگذارند، از جراح خود سوال کنید.

همانند هر جراحی دیگری، لیپوساکشن نیز خطراتی از قبیل خونریزی و یا حساسیت به مواد بیهوشی را در پی دارد. موارد زیر عوارض احتمالی مختص به جراحی لیپوساکشن می‌باشند:

تجمع مایع

کیسه های حاوی مایعات (سروما) ممکن است به طور موقت در زیر پوست ایجاد شوند. ممکن است لازم باشد که این مایعات با یک سوزن تخلیه شوند.

کرختی

ممکن است در قسمت های درگیر شده حین عمل احساس کرختی و بی حسی موقت داشته باشید. همچنین تحریک عصب‌ ها به طور موقت هم ممکن است پیش بیاید.

مسمومیت با لیدوکایین

لیدوکایین یک ماده بی‌حسی است که اغلب با مایعات دیگر در حین لیپوساکشن برای کمک به کنترل درد تزریق می شود. اگر چه مصرف لیدوکایین عموما بی خطر است، اما در برخی شرایط نادر ممکن است که مسمومیت با لیدوکایین اتفاق بیفتد و موجب بروز برخی مشکلات حاد در قلب و سیستم مرکزی اعصاب شود.

سوراخ شدن اعضای داخلی

به ندرت پیش می ‌آید که لول ه‌ی کانولا بسیار عمیق در بدن فرو رفته باشد و یک عضو داخلی را سوراخ کند که این خود ممکن است نیاز به جراحی فوری برای ترمیم داشته باشد.

آمبولی چربی

تکه ‌های چربی سست شده ممکن است از جای خود کنده شده و در یک رگ خونی گیر کرده و درون ریه ‌ها تجمع کنند و یا به مغز برسند. آمبولی چربی یک فوریت پزشکی است.

مشکلات قلبی و کلیوی

تغییرات در میزان و سطح مایعات بدن در حین انجام تزریق ‌ها و عمل ساکشن می ‌تواند مشکلات جدی برای کلیه‌ ها، قلب و ریه‌ ها ایجاد کند.

بی قاعدگی و بد شکلی ظاهری

به دلایلی از قبیل یک نواخت و نا برابر بودن میزان چربی برداشته شده، ضعیف بودن خاصیت ارتجاعی پوست و التیام و بهبود غیر نرمال، پوست شما ممکن است نا هموار، موج ‌دار و یا چروکیده به نظر برسد. این تغییرات ممکن است موقتی باشند. آسیب وارد شده به قسمت زیر پوست که ناشی از لوله باریکی است که در حین لیپوساکشن به کار گرفته شده ممکن است ظاهری نقطه نقطه را به طور موقت به پوست شما بدهد.

عفونت

بروز عفونت‌ های پوستی در پی انجام جراحی لیپوساکشن اتفاقی نادر اما محتمل است. یک عفونت پوستی وخیم می ‌تواند بسیار خطرناک باشد.

بنابراین شما باید در انتخاب جراح پلاستیک به درستی عمل کنید تا از بروز مشکلات و عوارضی همچون عفونت های پوستی جلوگیری نمایید.

لیپوساکشن برای چه افرادی مناسب است

به طور کلی افراد مناسب جهت انجام لیپوساکشن دارای ویژگی ‌های زیر می ‌باشند.

 • افراد بزرگسالی که 30٪ وزن ایده آل خود را دارند و پوستی سفت و ارتجاعی دارند. افراد سالمی که بیماری مزمن یا شرایط پزشکی خاصی ندارند.
 • و افراد سالمی که بیماری مزمن یا شرایط پزشکی خاصی که در پروسه ‌ی بهبود یافتن تأثیر منفی داشته باشد، ندارند.
 • افراد غیر سیگاری
 • کسانی که رویکرد مثبت و هدف ‌های خاصی را برای فرم دادن به اندام خود دارند در سر دارند.
 • افرادی که پوستشان قوام و خاصیت ارتجاعی خوبی دارد.
 • توده ‌های متمرکز چربی که به رژیم و ورزش واکنش خوبی نشان نمی ‌دهند. اگر از تجمع چربی اضافی در قسمت ‎هایی از بدن خود رنج می ‌برید و رژیم و یا ورزش روی این چربی ‎ها اثری ندارند، لیپوساکشن برای شما راهکار درست و مناسبی خواهد بود.

دوران نقاهت پس از عمل لیپوساکشن

 • در صورتی که بیهوشی کامل بر روی شما اعمال شده باشد، لازم است که شخص همراهی، شما را به خانه ببرد و برای مدت 24 ساعت همراه شما باشد.
 • این که شما پس از چه مدتی می ‌توانید به محل کار خود بازگردید به چندین فاکتور از قبیل نوع کار شما و میزان سختی آن و این که شما تا چه حد بهبود یافته ‌اید، بستگی خواهد داشت.
 • در مورد این که چه مدت پس از لیپوساکشن می ‌توانید دوباره رانندگی کنید هم به طرز و مدت زمان رانندگی و روند و میزان بهبود شما بستگی خواهد داشت. در این رابطه لازم است با جراح خود نیز صحبت کنید.
 • بانداژ و یا شکم بند را می ‌توانید در طول استحمام خود از روی زخم ‌ها بردارید.
 • لازم است برای مدت 4 تا 6 هفته از انجام هر گونه فعالیت شدید و سنگین خودداری کنید(راه رفتن و حرکت ‌های متداول اشکالی نخواهد داشت)
 • نتایج عمل معمولا تا زمانی که تورم به طور کامل از بین نرفته باشد قابل ملاحظه نخواهد بود. ممکن است تا 6 ماه زمان نیاز باشد که قسمت ‌هایی که لیپوساکشن بر روی آن ها انجام شده به حالت عادی باز گردند.
 • پس از تقریبا یک هفته، بخیه ها کشیده می‌شوند (مگر این که بخیه‌ های شما جذبی باشند)
 • طی 4 تا 6 هفته باید بتوانید که ورزش های برخوردی و یا هر گونه فعالیت شدیدی که پیش از عمل انجام می ‌دادید را دوباره از سر بگیرید.
 • توصیه‌ ی ما به شما این است که تا 7 روز پس از عمل لیپوساکشن از سوار شدن بر هواپیما خودداری کنید.
فرق لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک شیوه‌ ی مورد تأیید FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) می ‌‌باشد که امکان برداشتن ایمن و کارآمد مقدار زیادی چربی با دقت بالا از تمامی قسمت‌ های بدن را فراهم می‌ کند.

لیپوماتیک نوعی از پیکرتراشی است که در آن برای لاغر کردن و یا تغییر شکل قسمتی از بدن، چربی اضافی از بدن خارج شده و یا به قسمتی از بدن که مطلوب باشد انتقال داده می‌شود.

لیپوماتیک ممکن است در ظاهر شبیه به همان لیپوساکشن باشد اما تکنولوژی به کار گرفته شده در لیپوماتیک جهت جدا کردن و ساکشن چربی‌ با تکنولوژی به کار گرفته شده در لیپوساکشن بسیار متفاوت است.

به همین علت نیز لیپوماتیک آسیب کمتری به بافت‌ ها می ‌رساند، سطح چربی‌ ها را در زیر پوست یک دست و هموار می ‌کند، ظاهر بهتری به پوست می ‌بخشد و تأثیر ماندگارتری نیز خواهد داشت.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

این جراحی کم و بیش مانند لیپوساکشن است. روش لیپوماتیک تکنولوژی صدای فروصوتی، لرزش و چرخش را برای شکستن سلول های چربی به کار می گیرد. لوله کانولا وارد بافت ‌های چربی می ‌شود و آن ها را با لرزش و حرکات چرخشی از بین می‌ برد.

این حرکات هیچ گونه آسیبی به رگ ‌ها و سلول‌ های چربی وارد نمی ‌کنند. به کار بردن چنین تکنولوژی ‌ای، خارج کردن چربی‌ ها را به طور کامل و  بدون هیچ آسیبی ممکن خواهد کرد.

سلول‌های خارج شده از بدن در عمل لیپوماتیک به عنوان فیلر فابل استفاده هستند و می ‌توان آن ها را در بخش ‌های دیگری از بدن مانند سینه ‌ها، باسن و یا صورت و غیره … تزریق کرد و عمل تزریق چربی انجام داد.

لیپوماتیک جایگزین بهتری برای روش لیپوساکشن است. ایمنی در این متد نسبت به تکنیک سنتی لیپوساکشن، بسیار بیشتر است. از آن جایی که تکنیک این عمل با تکنیک لیپوساکشن متفاوت است، موجب کمترین میزان از دست دادن خون و باقی ماندن کمترین جای زخم بر روی پوست می ‌شود.

همچنین لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن دوره نقاهت کوتاه تری نیز دارد. عمل بسته به میانگین چربی ‌ای که قرار است از بدن خارج شود، زمانی در حدود 2 الی 3 ساعت طول خواهد کشید.

مزایای عمل لیپوماتیک

می توان مزایای خاص و متعددی برای لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن در نظر گرفت. این مزایا عبارتند از:

 • سیستم ایمنی فعال که به محض برخورد با بافت‌ های عاری از چربی عمل را به طور موقت متوقف می ‌کند
 • ایجاد کبودی و خون مردگی کمتر
 • ظاهر و سطح پوستی هموار ناشی از واکنش بسیار خوب پوست به عمل لیپوماتیک
 • مدت زمان اجرایی کوتاه برای عمل
 • دوره بهبود سریع تر
 • درد کمتر

خطرات و عوارض جانبی لیپوماتیک

تأثیرات و عوارض جانبی نا مطبوع و خطراتی که در ادامه ذکر شده، امکان دارد پس از انجام لیپوماتیک بروز کنند.

آسیب به شریان ‌ها

لرزش‌ های شدید اعمال شده در لیپوماتیک می ‌تواند منجر به وارد شدن آسیب به شریان ‌های بدن شود.

واکنش آلرژیک

بیمار ممکن است به داروها و یا تجهیزات و ابزارهای به کار گرفته شده در عمل حساسیت داشته باشد.

مشکلات قلبی و کلیوی

تغییرات در میزان و سطح مایعات بدن در حین انجام تزریق‌ ها و عمل ساکشن می‌ تواند مشکلات جدی برای کلیه ‌ها و قلب ایجاد کند.

کرختی

در قسمت‌ هایی که لیپوماتیک بر روی آن ها انجام شده ممکن است برای مدتی احساس کرختی وجود داشته باشد اما این احساس معمولا موقتی خواهد بود.

کبودی‌ های شدید

بهبود این کبودی ‌ها ممکن است چند هفته زمان نیاز داشته باشد.

سوراخ شدن اعضای داخلی

این مورد بسیار نادر می ‌باشد.چرا که امروزه تبحر و تجربه لازم برای بسیاری از جراحان لاغری به دست آمده است.

تورم

تورم ناشی از لیپوماتیک ممکن است بیش از 6 ماه زمان نیاز داشته باشد تا به طور کامل برطرف شود و امکان ترشح مایعات از محل برش‌ ها نیز وجود دارد.

ترومبوفلبیت

ترومبوفلبیت لخته‌ ی خونی است که در یکی از رگ‌ ها ایجاد شده و باعث ایجاد تورم و عوارض دیگری می ‌شود. این مورد هم می‌تواند از عوارض لیپوماتیک باشد.

عفونت

عفونت پوستی بسیار به ندرت ممکن است پس از انجام جراحی لیپوماتیک بروز کند که گاها برای درمان نیاز به جراحی دارد و این خود می ‌تواند ریسک باقی ماندن جای اسکار بر روی پوست را نیز به همراه داشته باشد.

بی قاعدگی و بد شکلی ظاهری

در صورت ضعیف بودن پوست از نظر خاصیت ارتجاعی، چنانچه زخم به شکل غیر معمولی بهبود یابد و یا برداشت چربی از نقاط مختلف به میزان نا برابری صورت گرفته باشد ممکن است پوست چروکیده، موج‌ دار و یا نا هموار به نظر برسد.

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است

 • بیمارانی که شاخص توده بدنی (BMI) آن ها کم تر از 30 باشد
 • افرادی که می‌ خواهند شکل ظاهری بدن خود را تغییر داده و یا لاغرتر کنند.
 • برای واجد شرایط بودن برای انجام این جراحی شما باید در وضعیت سلامت جسمانی خوبی بوده و پوست شما قوام و توانایی ارتجاعی خوبی داشته باشد.

دوران نقاهت پس از عمل لیپوماتیک

 • داشتن درد، تورم و کبودی پس از لیپوماتیک طبیعی است. اما این عمل دوره نقاهت کوتاه تری دارد.
 • پس از جراحی تا زمانی که پزشکتان توضیه می ‌کند از لباس ‌های مخصوص و مناسب استفاده کنید (پوشیدن این لباس ‌ها معمولا به مدت 2 هفته توصیه می‌شود)
 • از گذاشتن کمپرس گرم و یا سرد بر روی قسمت ‌های جراحی شده خودداری کنید
 • 24 ساعت پس از عمل خود استحمام کنید
 • داشتن سفرهای هوایی معمولا 5 روز پس از عمل ایرادی ندارد
 • سعی کنید در رژیم غذایی خود از غذاهایی که نمک و چربی ندارند و یا مقدار کمی نمک و چربی دارند استفاده کنید
 • به مدت 2 هفته هیچ گونه ورزشی انجام ندهید
 • شنا کردن پس از 2 هفته اشکالی ندارد. رفتن به سونا و استفاده از آب گرم پس از یک ماه مجاز است.

https://iraniansurgery.com/en/vaser-liposuction-vs-lipomatic/

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
لیپوساکشن غبغب

لیپوساکشن غبغب

بعضی از افراد بنا به دلایلی از جمله افزایش سن یا به دلایل ژنتیکی دارای غبغب هستند که تاثیر منفی زیادی در...

عمل کشیدن پوست شکم

عمل کشیدن پوست شکم

در این مقاله قصد داریم تا عمل کشیدن پوست شکم را توضیح دهیم. همچنین از طریق ارائه اطلاعات علمی به بررسی مزایا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.