09127906020
دکتر سهراب مرادی » رینوپلاستی » نکات مهم در رابطه با انحراف بینی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

نکات مهم در رابطه با انحراف بینی

Rate this post

بینی شما جلو و مرکز روی صورت شماست. عملکرد های زیادی دارد، از جمله مرطوب کردن و تمیز کردن هوایی که تنفس می کنید. ارائه لحن به صدای شما؛ و حس بویایی را برای شما فراهم می کند که برای چشایی، شناسایی و حافظه مهم است. آن را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، بینی شما نیز بخش مهمی از هویت بصری شما است. یکی از شایع ترین بد شکلی های بینی انحراف تیغه بینی است.

حدود 70 تا 80 درصد افراد دارای انحراف تیغه بینی هستند که برای معاینه کننده قابل توجه است. در بسیاری از موارد، انحراف جزئی است و هیچ علامتی ایجاد نمی کند. انحراف تیغه بینی که متوسط ​​تا شدید است می تواند منجر به انسداد بینی شود و نیاز به درمان داشته باشد.

آگاهی داشتن نسبت به بینی و چرخه بینی چیست؟

انحراف بینی

بینی به طور متناوب بین انسداد یک طرف و سپس به انسداد از طرف دیگر تغییر می کند. به این چرخه بینی می گویند. آگاهی از چرخه بینی معمولی نیست و می تواند نشان دهنده انسداد بینی باشد. ترجیح برای خوابیدن روی یک پهلو خاص می باشد. اگر یک مجرای بینی باریک شود، ممکن است برخی از افراد ترجیح دهند به سمت خاصی بخوابند تا تنفس از طریق بینی در شب بهینه شود.

انحراف سپتوم چه زمانی اتفاق می افتد؟

انحراف سپتوم باز کردن پنجره بازشو انحراف تیغه بینی زمانی اتفاق می افتد که دیواره نازک بین مجاری بینی شما به یک طرف جابجا شود. در بسیاری از افراد، تیغه بینی خارج از مرکز ویا منحرف است در نتیجه باعث کوچک تر شدن یک مجرای بینی می شود. وقتی انحراف تیغه بینی شدید باشد، می تواند یک طرف بینی را مسدود کند و جریان هوا را کاهش دهد و باعث مشکل در تنفس شود. قرار گرفتن در معرض انحراف سپتوم در معرض اثر خشک کردن جریان هوا از طریق بینی ممکن است گاهی به ایجاد پوسته پوسته یا خون ریزی در برخی افراد کمک کند.

انسداد یا گرفتگی بینی می تواند از انحراف تیغه بینی، تورم بافت های پوشاننده بینی یا هر دو رخ دهد. درمان انسداد بینی ممکن است شامل داروهایی برای کاهش تورم باشد. برای اصلاح انحراف سپتوم، به جراحی بینی نیاز دارید.

امکان انحراف سپتوم در بدو تولد وجود دارد، که در طول رشد جنین یا به دلیل آسیب در هنگام زایمان اتفاق می افتد. پس از تولد، انحراف تیغه بینی معمولاً به دلیل آسیبی است که تیغه بینی شما را از جای خود خارج می کند. عوامل خطر عبارتند از: انجام ورزش های تماسی، نبستن کمربند ایمنی هنگام سوار شدن بر وسیله نقلیه موتوری.

انحراف سپتوم چیست؟

سپتوم غضروفی در بینی است که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند. به طور معمول، در مرکز قرار می گیرد و سوراخ های بینی را به طور مساوی تقسیم می کند. با این حال، در برخی از افراد، این مورد وجود ندارد. بسیاری از افراد تیغه بینی ناهموار دارند که باعث می شود یک سوراخ بینی بزرگ تر از دیگری باشد. ناهمواری شدید به عنوان انحراف سپتوم شناخته می شود. می تواند باعث عوارض سلامتی مانند مسدود شدن سوراخ بینی یا مشکل در تنفس شود. سپتوم ناهموار بسیار شایع است. انحراف سپتوم تنها در صورتی به مراقبت پزشکی نیاز دارد که باعث سایر مشکلات سلامتی شود یا بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد.

آیا انحراف تیغه بینی باعث عفونت سینوسی می شود؟

آیا انحراف تیغه بینی باعث عفونت سینوسی می شود؟

شایع ترین علت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ویروس ها هستند، مانند آن هایی که باعث سرما خوردگی می شوند. در حالی که عفونت سینوسی معمولاً توسط باکتری ایجاد می شود. اگر سپتوم انحرافی دارید، ممکن است بیشتر مستعد انسداد بینی باشید که می تواند منجر به ایجاد پولیپ بینی شود. این ها توده‌ های بدون درد و غیرسرطانی روی پوشش مجرای بینی یا سینوس‌ ها هستند که شما را نسبت به عفونت‌ های سینوسی در آینده آسیب ‌پذیرتر می‌کنند.

علائم و نشانه های انحراف سپتوم:

اکثر جابجایی‌ های سپتوم بدون علامت هستند و حتی ممکن است ندانید که سپتوم انحرافی دارید. با این حال، برخی از ناهنجاری‌ های سپتوم ممکن است علائم و نشانه‌ های زیر را ایجاد کنند:

انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی: این انسداد می تواند تنفس از طریق سوراخ بینی یا سوراخ های بینی را دشوار کند. ممکن است زمانی که سرما خوردگی یا آلرژی دارید که باعث تورم و باریک شدن مجرای بینی می شود، بیش تر متوجه این موضوع شوید. خون ریزی بینی سطح تیغه بینی شما ممکن است خشک شود و خطر خون ریزی بینی را افزایش دهد.

درد صورت: بحث هایی در مورد علل احتمالی بینی درد صورت وجود دارد. یکی از دلایل احتمالی درد یک طرفه صورت می تواند انحراف شدید تیغه بینی باشد که در آن سطوح داخل بینی لمس می شود و باعث فشار می شود.

تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب: انحراف تیغه بینی یا تورم بافت های بینی می تواند یکی از دلایل متعدد تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب باشد.

عوارض انحراف شدید تیغه بینی که باعث انسداد بینی می شود:

خشکی دهان، به دلیل تنفس مزمن دهان احساس فشار یا گرفتگی در مجرای بینی شما.

اختلال خواب، به دلیل ناخوشایند بودن نفس کشیدن راحت از طریق بینی در شب جلوگیری ممکن است بتوانید با این اقدامات احتیاطی از صدمات وارده به بینی خود که می تواند باعث انحراف تیغه بینی شود جلوگیری کنید: هنگام انجام ورزش های تماسی مانند فوتبال و والیبال از کلاه ایمنی یا ماسک میانی صورت استفاده کنید. هنگام سوار شدن به وسیله نقلیه موتوری از کمربند ایمنی استفاده کنید.

جراحی و ترمیم بینی برای از بین بردن انحراف سپتوم:

اگر علیرغم درمان دارویی هنوز علائمی را تجربه می کنید، ممکن است جراحی را برای اصلاح انحراف سپتوم خود (سپتوپلاستی) در نظر بگیرید. در طی یک سپتوپلاستی معمولی، تیغه بینی صاف می شود و در مرکز بینی قرار می گیرد. این ممکن است به جراح نیاز داشته باشد تا قسمت‌ هایی از سپتوم را قبل از قرار دادن مجدد در موقعیت مناسب برش دهد و بردارد. سطح بهبودی که می توانید با جراحی انتظار داشته باشید به شدت انحراف شما بستگی دارد. علائم ناشی از انحراف تیغه بینی، به ویژه انسداد بینی می تواند کاملاً از بین برود. با این حال، هر گونه بیماری بینی یا سینوس دیگری که بر روی بافت های پوشاننده بینی شما تأثیر می گذارد ، مانند: آلرژی ها فقط با جراحی قابل درمان نیست.

جراحی و ترمیم بینی برای از بین بردن انحراف سپتوم

برای کمک به علائم، درمان بر اصلاح آن مشکل متمرکز است. درمان های رایج برای علائم عبارتند از: ضد احتقان ها آنتی هیستامین ها اسپری استروئیدی بینی نوارهای بینی.

آماده سازی بر طرف کردن انحراف سپتوم:

برای آماده سازی باید از مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل خودداری کنید. این داروها ممکن است خطر خون ریزی شما را افزایش دهند. همچنین باید سیگار را ترک کنید، زیرا می تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند.

روش عمل جراحی برای برطرف کردن انحراف سپتوم: سپتوپلاستی حدود 90 دقیقه طول می کشد و تحت بیهوشی انجام می شود. بسته به جراح و مورد خاص شما ممکن است بیهوشی موضعی یا عمومی دریافت کنید. در طول این عمل، جراح سپتوم را بریده و غضروف یا استخوان اضافی را خارج می کند. این کار سپتوم و مجرای بینی شما را صاف می کند. آتل های سیلیکونی ممکن است در هر سوراخ بینی برای حمایت از سپتوم قرار داده شود. سپس زخم برش با بخیه بسته می شود.

عوارض: بلافاصله پس از جراحی از نظر عوارض تحت نظر خواهید بود و احتمالاً می توانید همان روز به خانه بروید. سپتوپلاستی به طور کلی برای اکثر افرادی که می توانند تحت بیهوشی قرار گیرند یک روش بی خطر است. خطرات باقی مانده عبارتند از: تغییر شکل بینی تداوم مشکلات حتی بعد از جراحی خون ریزی بیش از حد کاهش حس بویایی بی حسی موقت در لثه ها و دندان های بالایی هماتوم سپتوم.

بهبودی بعد از سپتوپلاستی چگونه است؟

در طول بهبودی از سپتوپلاستی، پزشک ممکن است به شما دارو بدهد. مصرف آن می تواند خطر عفونت بعد از عمل را کاهش دهد یا به مدیریت درد یا ناراحتی کمک کند. مهم است که تمام داروهایی را که پزشک تجویز می کند مصرف کنید. همچنین باید از ایجاد اختلال در بینی در حین بهبودی خودداری کنید. سپتوم سه تا شش ماه پس از جراحی نسبتاً پایدار می شود. برخی تغییرات هنوز هم می توانند تا یک سال بعد اتفاق بیفتند. برای جلوگیری از این، از ضربه زدن خودداری کنید.

آیا سپتوم انحرافی خود به خود و طی گذشت زمان بهبود می یابد؟

خیر. سپتوم های انحرافی به مرور زمان بهبود نمی یابند. در حالی که اگر علائمی را تجربه نمی کنید، نباید نگران کننده باشد، اما اگر مشکل دارید، مهم است که با جراح بینی خود صحبت کنید. منتظر نباشید تا علائم خود به خود برطرف شوند.

آیا انحراف تیغه بینی با افزایش سن بدتر می شود؟

مانند بقیه بدن شما، ساختار بینی شما در طول زمان تغییر می کند. این ممکن است انحراف سپتوم شما را بدتر کند یا نه. علائم شما می تواند شدید تر یا آزار دهنده تر شود و همچنین می توانید تغییراتی را در ظاهر بینی خود مشاهده کنید.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
مقالات مرتبط
عمل زیبایی نوک بینی (تیپ پلاستی) چیست؟

عمل زیبایی نوک بینی (تیپ پلاستی) چیست؟

عمل زیبایی نوک بینی (Tip Plasty) تنها با اصلاح مشکلاتی مانند عدم تقارن، پستی، عرض و تغییر شکل نوک بینی بدون تداخل با ساختار استخوان و ساختار غضروف، ظاهر بهتر و زیباتر نوک بینی را با برآمدگی صحیح ارائه می دهد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *