09127906020
دکتر سهراب مرادی » جراحی زیبایی سینه » کوچک کردن سینه مردان با جراحی ژنیکوماستی
مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

کوچک کردن سینه مردان با جراحی ژنیکوماستی

Rate this post

ژنیکوماستی، به معنی عارضه ای است که موجب بزرگ شدن پستان در مردان می شود. زمانی که جسم مردان به دلیل اختلال در ترشحات غدد درون ریز، به فرم بدن زنان شباهت پیدا می کند معمولا مردان به پزشک متخصص برای رفع این مشکل مراجعه می کنند. البته عارضه بزرگ شدن سینه در مردان، در هر دو سینه ممکن است یکسان نباشد و برخی اوقات تنها در یکی از سینه ها اتفاق می افتد و در نتیجه حالتی نامتقارن در سینه ها بوجود می آید.

عمل ژنیکوماستی

فهرست مطالب نمایش فهرست

دلایل ایجاد ژنیکوماستی

 • مشکلات ژنتیکی
 • داشتن اضافه وزن مفرط
 • عوارض برخی از داروها
 • تاثیر برخی از بیماری ها مانند بیماری های کبدی
 • مصرف ماریجوانا
 • مصرف الکل و متادون
 • پرکاری تیروئید
 • نارسایی کبد و یا کلیه

بزرگ بودن سینه مردان

بروز این عارضه، به دلایل مختلفی رخ می دهد. یکی از مهم ترین علت های بروز این اتفاق، اختلالات هورمونی است. زمانی که میزان ترشح استروژن نسبت به تستسترون در بدن مردان بیشتر باشد، رشد سینه های آنان حالتی غیرطبیعی پیدا می کند.

اما اختلال در ترشحات غدد درون ریز، را نمی توان به عنوان تنها علت بروز ژنیکوماستی به حساب آورد. چرا که این عارضه به دلایل دیگری نیز ممکن است رخ دهد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.


تغییر سطح هورمون ها چگونه می تواند باعث بروز ژنیکوماستی شود؟

تستسترون، هورمونی است که در شکل گیری توده های عضلانی مردان و موهای بدن آن ها نقشی اساسی دارد. در حقیقت این هورمون، کنترل کننده ویژگی های مردانه است. هورمون استروژن نیز باعث شکل گیری ویژگی های زنانه، از جمله رشد سینه ها می شود.

البته این عارضه در سنین مختلف ممکن است بروز پیدا کند. علت و شکل بروز در رده های سنی مختلف، متفاوت است و در برخی از مواقع، اساسا مشکل به حساب نمی آید و به طور خود به خود، رفع خواهد شد.


علائم ژنیکوماستی

مشخص ترین علامت بروز ژنیکوماستی را در ادامه بیان خواهیم کرد:

 • بزرگ شدن غیرطبیعی سینه ها است. البته این بزرگ شدن در برخی از مواقع موجب دردناک شدن سینه ها نیز می شود.
 • گاهی نیز سینه هادر آقایان همراه با بروز ترشح  خواهد بود.

چه زمانی ژنیکوماستی، خطرناک نیست؟

 • ژنیکوماستی در بدن نوزادن پسری که تازه متولد شده اند

بیش از پنجاه درصد نوزادان پسر، به دلیل تاثیرات استروژن موجود در بدن مادر، با پستان های نسبتا برجسته متولد می شوند که البته جای نگرانی وجود ندارد. زیرا پس از گذشته دو الی سه هفته، خود به خود بر طرف خواهد شد.

 • بروز ژنیکوماستی در هنگام بلوغ

ایجاد بافت متورم در سینه های پسران در سنین بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از این دوران، اتفاقی نسبتا شایع به حساب می آید که البته در اکثر مواقع، پس از گذشت شش ماه الی دو سال این مشکل نیز خود به خود درمان خواهد شد.

بزرگ شدن سینه در مردان در سایر موارد، نیاز به بررسی پزشکی و درمان دارد.

 یک باور عامیانه غلط در این رابطه وجود دارد که عموم مردم تصور می کنند که استروژن تنها در بدن زنان وجود دارد. در حالی این تصور، کاملا اشتباه است و مقدار کمی ازاین هورمون در بدن مردان نیز وجود دارد. در صورتی که استروژن در بدن مردان بیشتر از حد مجاز ترشح شود، می تواند باعث بروز ژنیکوماستی یا همان بزرگ شدن سینه ها شود.

 


انواع ژنیکوماستی

ژنیکوماستی انواع مختلفی داشته و به علل گوناگونی ایجاد می وشد که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

بروز ژنیکوماستی به دلیل مصرف داروهای بدنسازی

 • در این حالت نوک سینه مردان به بیرون تمایل پیدا می کند و پوست دور سینه، حالتی محکم و سفت، پیدا خواهد کرد.
 • در این شرایط معمولا احساس ناخوشایندی در مردان به جود خواهد آمد. چرا که برجستگی سینه های شان از زیر لباس کاملا مشخص است. معمولا در این موارد، با انجام عمل جراحی، مشکل به طور کامل رفع خواهد شد.

بروز مشکل ژنیکوماستی به علت عدم رفع شدن آن پس از تغییرات بلوغ و باقی ماندن آن در سنین 20 الی 30 سالگی و یا بالاتر

 • این نوع از ژنیکوماستی، به این علت اتفاق می افتد که فردی پس از پایان دوره بلوغش، همچنان سینه هایش بزرگ باقی بماند و برای رفع این مشکل اقدامی نکند. عدم رسیدگی به موقع به این مشکل موجب پیشرفت آن در سنین بالای سی سال، خواهد شد.
 • این نوع از ژنیکوماستی سبب می شود که بافت سینه مردان، حالتی آویزان پیدا کند و نوک آن چند سانتی متر پایین تر از جای معمول قرار بگیرد.

 

بزرگ شدن سینه مردان به علت چاقی مفرط

 • همانطور که از نامش مشخص است علت بزرگ شدن سینه مردان در این شرایط، افزایش بافت چربی در این ناحیه به علت داشتن اضافه وزن زیاد است.
 • افرادی که با مشکل ژنیکوماستی، رو به رو هستند اغلب در روابط اجتماعی و زناشویی اعتماد به نفس شان را از دست می دهند و در برخی از مواقع، ممکن است از برقراری ارتباط با جنس مخالف شان فراری باشند.
 • توصیه می شود مردانی که با مشکل بزرگ شدن سینه های شان مواجه هستند هر چه سریعتر به پزشک متخصص جراح پلاستیک مراجعه نمایند تا جراحی ژنیکوماستی بر روی آن ها به منظور رفع این مشکل انجام شود. چرا که انجام عمل جراحی ژنیکوماستی در افرادی که به دلیل افزایش سن، پوست شان خاصیت ارتجاعی اش را از دست داده است، بسیار دشوارتر خواهد بود.
 • زمانی که برای رفع مشکل ژنیکوماستی هیچ اقدامی انجام نشود و سن افراد بالاتر رود، انجام عمل جراحی دشوارتر خواهد بود. چرا که در این حالت باید بخشی از بافت و پوست اضافی نیز طی انجام مراحل عمل، تخلیه شود.

هر چه مشکل بزرگ شدن سینه ها زودتر مورد رسیدگی قرار بگیرد درمان آن نیز آسان تر خواهد بود.

 


درجه بندی بافت سینه مردان بر اساس میزان چربی ایجاد شده

البته دسته بندی دیگری نیز برای مشکل زنیکوماستی وجود دارد و آن دسته بندی بر اساس بافت چربی است. در این حالت می توان بزرگ شدن سینه مردان را بر اساس، چهار درجه، دسته بندی کرد.

 • درجه یک

زمانی که بافت اضافی در اطراف هاله رنگی نوک پستان ایجاد شود.

 • درجه دو

بافت چربی توسعه بیشتری پیدا کرده و از نوک سینه فراتر رود.

 • درجه سه

بافت سینه به حدی بزرگ شده باشد که سینه از روی لباس تا حدودی واضح و نمایان باشند.

 • درجه چهار

زمانی که فرم سینه مردان به حدی دچار تغییر شده باشد که تا حدود زیادی مشابه سینه زنان دیده شود و به هیچ عنوان برجستگی اش از زیر لباس، قابل پنهان کردن نباشد.


تاثیر مشکل بزرگ شدن سینه مردان بر زندگی آن ها

حقیقت این است که مشکل ژنیکوماستی بیشتر از آن که بر روی سلامتی جسمانی مردان اثر بگذارد، سلامتی روحی و اعتماد به نفس آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد.

زیرا مردانی که به این عارضه دچار هستند، با مشکلات سرخوردگی و خجالت زدگی نیز رو به رو می شوند.

تشخیص اینکه درمان به چه شیوه ای انجام شود را باید به عهده پزشک متخصص سپرد و از انجام درمان های خودسرانه خودداری نمود.

 


درمان ژنیکوماستی چیست؟

معمولا برای درمان این مشکل، نخستین راه حل ها تغییر رژیم غذایی و انجام برخی از تمرینات ورزشی است. در صورتی که فرد مبتلا به این عارضه از این روش های درمانی، نتیجه مطلوب را دریافت نکند، باید تحت نظر پزشک، درمان دارویی را آغاز کند.

ولی زمانی وجود دارد که هیچ کدام از این روش ها، پاسخگو نیستند و فرد مجبور است مشکل بزرگ شدن سینه هایش را از طریق عمل جراحی رفع نماید.


جراحی ژنیکوماستی

ژنیکوماستی به بزرگ شدن سینه در مردان به دلیل تکثیر بافت چربی، سلول های استرومایی بافت همبند و مجاری سینه اشاره دارد که با جراحی ژنیکوماستی اصلاح می شود. بزرگ شدن گذرای بافت سینه غالباً در بیماران شیرخوار به دلیل سطح بالای استروژن مادر و جفت یا در افراد نوجوان به دلیل تغییرات هورمونی به عنوان بخشی از فرایند طبیعی رشد دیده می شود. در بیماران خارج از دوره بلوغ یا پیری، باید سوء ظن بیشتری نسبت به علل دارویی، مانند اسپیرونولاکتون، کتوکونازول، مسدودکننده های کانال کلسیم و علل پاتولوژیک مانند سیروز، نئوپلاسم های فوق کلیوی یا بیضه، یا هیپوگنادیسم داشت. اگرچه این یک بیماری شایع است و تا 65٪ مردان را درگیر می کند، اما همه موارد نیاز به جراحی ژنیکوماستی ندارند.

تکنیک های جراحی معاصر با ظهور لیپوساکشن و انواع مختلف آن، از جمله لیپوساکشن قدرتی و اولتراسوند به سمت رویکردهای حداقل تهاجمی تکامل یافته است و بیماران می توانند با حداقل بار اسکار به نتایج عالی برسند. با این حال، این تکنیک ها محدودیت هایی دارند که شامل عدم توانایی آنها در درمان پوست اضافی بعد از لیپوساکشن و اصلاح پتوز یا افتادگی شدید سینه است. بنابراین گروهی از بیماران نیاز به رویه تهاجمی تر دارند مانند: جراحی پیکرتراشی و لاغری و..


آشنایی جراحی ژنیکوماستی 

در بیماران با ناراحتی قابل توجه، استرس روانشناختی، مشکلات زیبایی شناختی و ژنیکوماستی با ماندگاری بیش از دوازده ماه و بیماران مشکوک به بدخیمی به عنوان درمان قطعی و آخرین راه حل در نظر گرفته می شود. اگر جراحی قبل از کامل شدن دوره بلوغ انجام شود، ممکن است بافت پستان دوباره رشد کند. هدف از جراحی ژنیکوماستی دستیابی به ظاهر طبیعی سینه در مردان با کمترین زخم ممکن است. روش جراحی مورد استفاده به درجه ژنیکوماستی و توزیع و نسبت اجزای مختلف پستان (چربی، پارانشیم و شل بودن پوست) بستگی دارد.


تکنیک برش های جراحی ژنیکوماستی

این روش برای ژنیکوماستی در اصلاح بافت پستانی غده ای یا برای برداشتن پوست اضافی انجام می شود. روش جراحی و برش دادن همچنین در زمانی که نیاز باشد نوک سینه یا آرئول در موقعیت جدیدی قرار گیرد تا کانتور طبیعی تر باشد ضروری است. الگوهای برش ها در جراحی ژنیکوماستی متنوع هستند و بسته به شرایط خاص و ترجیحات جراحی انتخاب می شوند. گاهی ترکیبی از روش های لیپوساکشن و خارج کردن بافت با جراحی به طور همزمان با هم برای ترمیم بافت سینه استفاده می شود.


درجات مختلف ژنیکوماستی برای جراحی ژنیکوماستی

طبقه بندی که توسط روه ریش(Rohrich ) ارائه شده بیماران را به افرادی که دارای بافت چربی و غده ای غالب هستند در مقابل بافت فیبری تقسیم بندی می کند:

 • درجه یک ( Grade I ) با حداقل هیپرتروفی و بافت سینه کمتر از 250 گرم و بدون پتوز ( افتادگی) که دو حالت زیر را دارد:

درجه یک A با حداقل هیپرتروفی و بافت گلاندولار یا غده ای غالب

درجه یک B با حداقل هیپرتروفی و بافت فیبری غالب

 • درجه دوم ( Grade II ) هیپرتروفی متوسط ​​و بافت پستان بین 250-500 گرم و بدون پتوز که دو حالت زیر را دارد:

درجه دوم A هیپرتروفی متوسط ​​- بافت گلاندولار غالب

درجه دوم B هیپرتروفی متوسط ​​- بافت فیبری غالب

 • درجه سوم ( Grade III ) هیپرتروفی شدید و بافت سینه بیشتر از 500 گرم همراه با پتوز درجه اول
 • درجه چهارم (IV (Grade هیپرتروفی شدید همراه با پتوز درجه دوم و سوم

در مواردی که ژنیکوماستی در درجه اول به دلیل بافت چربی اضافی است، ممکن است به تنهایی استفاده از انواع روش های لیپوساکشن کافی باشد. در این روش از طریق ایجاد چندین برش کوچک، کانول که یک لوله توخالی باریک است و قابلیت ارتعاش دارد وارد بافت چربی می شود.کانولا با حرکتی کنترل شده به عقب و جلو منتقل می شود تا چربی اضافی شل شود، سپس با مکش خلا از بدن خارج می شود.

ژنیکوماستی خفیف تا متوسط ​​ به نسبت نیاز به درمان جراحی در آنها بسیار کمتر است. بنابراین بیمارانی که حداقل هیپرتروفی غده ای دارند و پوست اضافی کمی دارند به راحتی با لیپوساکشن درمان می شوند و بعضی از بیماران که مقادیر اندکی از ژنیکوماستی فیبری دارند به عنوان درمان قطعی با جراحی از طریق برش مستقیم پیریورولار تحت درمان قرار می گیرند.

ژنیکوماستی در تهران


نکات مراقبتی قبل از انجام عمل ژنیکوماستی

 • رسیدن به وزن ثابت و ایده آل
 • اطلاع یافتن متخصص از سوابق کامل پزشکی و دارویی بیمار
 • متوقف ساختن مصرف برخی از داروها تحت نظر پزشک جراح
 • انجام آزمایش خون، آزمایش اشعه ایکس، و یا الکتروکاردیوگرافی برای ارزیابی وضعیت قلب
 • قطع مصرف سیگار، مواد مخدر و الکل از چند روز پیش از انجام عمل جراحی
آمادگی قبل از جراحی ژنیکوماستی

قبل از انجام عمل جراحی نیاز است اقدامات زیر انجام شود :

 • انجام تست آزمایشگاهی یا ارزیابی پزشکی
 • داروهای که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید تا توصیه لازم ارائه شود
 • تا دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید و مشروبات الکلی مصرف نکنید

از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی خودداری کنید


کاندیداهای مناسب برای انجام عمل ژنیکوماستی

 • افرادی که درمان دارویی برای شان موثر نبوده است
 • افرادی که سینه های نامتقارن دارند
 • مردانی که در ناحیه سینه های شان دچار احساس درد هستند.
 • افرادی که از سلامتی عمومی بدن برخوردارند و به مصرف دخانیات و مواد مخدر اعتیاد ندارند.
 • مردانی که توقعاتشان از نتایج عمل جراحی معقول و واقع بینانه است.

نحوه انجام عمل ژنیکوماستی

 • بیهوشی

مرحله اول بیهوشی است.

 • انجام لیپوساکشن در صورت نیاز

گاهی مشکل بزرگی سینه های مردان، با انجام لیپوساکشن و تخلیه بافت چربی اضافی رفع خواهد شد.

 • ایجاد برش

زمانی استفاده از تکنیک های برش، توصیه می شوند که بافت غده های پستان و یا بافت پوستی شان، به حدی است که باید بخشی از آن ها حذف شود.

الگوهای برش جراحی ژنیکوماستی با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک متخصص جراحی پلاستیک، متفاوت خواهد بود.

در برخی از موارد نیز ممکن است طی عمل جراحی ژنیکوماستی یا همان کوچک کردن سینه مردان، لیپوساکشن و برش، هر دو با هم انجام شوند.

عوارض احتمالی جراحی ژنیکوماستی

 • ورم
 • خونریزی و یا لخته شدن خون در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی
 • عفونت زخم در صورت سهل انگاری

دوران نقاهت بعد از عمل ژنیکوماستی

 • به مدت چند روز استراحت کامل داشته باشید و بیشتر دراز بکشید. در حالت درازکش، پاها را اندکی به سمت بالا نگه دارید.
 • مصرف مایعات و میوه های خام را افزایش دهید.
 • از نوشیدن الکل و کشیدن سیگار به مدت حداقل سه هفته خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های جسمانی سنگین، بلند کردن اجسام دارای وزن بالا و فعالیت های شدید جسمانی به مدت سه هفته خودداری کنید.
 • پس از مدتی از انجام عمل جراحی، شروع به پیاده روی کنید. چرا که پیاده روی باعث می شود که ورم ها کاهش پیدا کنند و احتمال بروز خطر لخته شدن خون نیز، کمتر شود.
 • تا دو هفته پس از انجام عمل جراحی، برقراری رابطه جنسی و تا چهار هفته انجام فعالیت های ورزشی را کنار بگذارید.
 • به مدت یک سال تمام، از قرار دادن جای زخم های جراحی در معرض نور مستقیم آفتادب خودداری کنید.
 • محل بریدگی های جراحی را تمیز نگه دارید تا از بروز عفونت جلوگیری کنید.
 • تا پیش از کشیده شدن بخیه ها از دراز کشیدن در وان حمام و یا رفتن به استخر بپرهیزید.

مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی

 • داروهای ضد درد، ضد تهوع و ضد عفونت را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • بلافاصله بعد از عمل استراحت کامل کنید و هر بار 15 دقیقه به آرامی راه بروید تا گردش خون مناسب را تقویت کند. در طول دوره نقاهت حتما مایعات زیادی بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 • به مدت 2 هفته از بلند کردن اجسام سنگین تر از تقریبا دو کیلوگرم خودداری کنید از بلند کردن بچه ها یا رابطه جنسی پرهیز کنید.
 • حداقل 3 روز اول به پشت و زاویه 45 درجه بخوابید
 • در مراقبت از بانداژ در اطراف سینه دقت کنید و سعی کنید فشار روی آن وارد نکنید و در صورت لزوم موقعیت آن را تنظیم کنید. بانداژ نباید خیلی تنگ باشد که از جریان مناسب خون جلوگیری کند. ممکن است لازم باشد آن را باز کنید و تغییر مکان دهید. مطمئن شوید که ابتدا یک پد یا گاز پانسمان روی قفسه سینه به عنوان حائل بین باند و قفسه سینه خود داشته باشید. پزشک در صورت لزوم توصیه خواهد کرد که آیا استفاده از گاز یا پد بر روی برش ها را ادامه دهید یا خیر.
 • در روزهای دوم و سوم برش ها دیگر تا حدی بهبود یافته اند و ممکن است بیمار بتواند بانداژ را با لباس فشرده سازی جایگزین کند.
 • 24 ساعت اول بعد از عمل دوش نگیرید. نباید بانداژ را خیس کنید. در دو هفته اول یا تا زمانی که هنوز برش ها باز است، دوش نگیرید.
 • می توانید بسته های یخ را دو روز اول در ناحیه سینه قرار دهید اما به طور مستقیم روی پوست قرار ندهید.
 • سه روز اول رانندگی نکنید، به ویژه اگر از داروهای ضد درد استفاده می کنید.
 • حداقل یک هفته از داروهای رقیق کننده خون و آسپرین استفاده نکنید.

می توانید دو هفته بعد از جراحی، مناطق دیگری به غیر از قفسه سینه را به آرامی ورزش دهید. باید از حمل کوله یا کیف بر روی شانه های خود در 2 هفته اول پس از جراحی خودداری کنید.

 


هزینه جراحی ژنیکوماستی

هزینه عمل جراحی ژنیکوماستی  ثابت نبوده و نرخ آن با توجه به برخی از موارد می تواند متغیر باشد. از جمله مواردی که بر هزینه های جراحی ژنیکوماستی می تواند اثر بگذارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزان تبحر جراح

موقعیت جغرافیایی که در آن عمل انجام می پذیرد

بیمارستان یا مرکز جراحی که عمل جراحی ژنیکوماستی در آن انجام می شود

هزینه های مربوط به بیهوشی و تجهیزات بیمارستان

تست های پزشکی

داروهای مورد نیاز

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط

مزایا و معایب ماموپلاستی

علاوه بر این بر خلاف بسیاری از عمل های زیبایی سینه که پس از عمل تقارن آن ها از بین می رود، ماموپلاستی تقارن کاملی را ایجاد می کند

جراحی زیبایی بزرگ کردن پستان

جراحی زیبایی بزرگ کردن پستان

اولین روش برای جراحی بزرگ کردن پستان، قرار دادن پروتز است که بسیار کاربردی است. پروتز که از طریق یک برش از نوک سینه تا پایین سینه قرار می گیرد

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه که به ماموپلاستی نیز معروف است، برای از بین بردن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه انجام می شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *