09127906020
دکتر سهراب مرادی » لاغری و پیکرتراشی » کانتورینگ بدن چیست و برای چه کسانی انجام می شود؟
[reading-time]

کانتورینگ بدن چیست و برای چه کسانی انجام می شود؟

Rate this post

رژیم‏های لاغری سخت، جراحی‏ های کاهش وزن، بارداری و اضافه وزن ناشی از آن همه پروسه‏ هایی هستند که در طی آن فرد دچار افزایش و سپس کاهش وزن بالا می‏شود. در طی کاهش وزن‏های شدید عموما شلی پوست امری غیر قابل اجتناب است. در افراد مختلف براساس میزان شلی و سفتی اولیه پوست، جنس و کیفیت پوست فرد و به طور کلی ژنتیک شخص و میزان کاهش وزن او مسائل کلیدی و تاثیرگذار در شلی پوست خواهد بود.به طور کلی بادی کانتورینگ جراحی خاصی است که با کمک آن می‏توان ظاهر پوست‏های شل شده را ترمیم بخشید. در کاهش وزن‏های بسیار زیاد عموما فرد لایه حجیمی از پوست اضافه را در اطراف بدن خود دارد که اغلب بسیار ناراحت کننده و آزاردهنده است.

بادی کانتورینگ

کانتورینگ بدن چیست؟

بادی کانتورینگ و یا پیکرتراشی روشی جدید و پرکاربرد برای حل این مشکل شناخته می‏شود. این عمل ممکن است مراحل خاصی را شامل شود به زبان ساده در این مرحله پوست‏های شل شده از بدن جداسازی می‏شود. به علاوه در برخی جراحی‏ها وابسته به نیاز فرد می‏توان قسمت‏‏ هایی از بدن را به حالت دلخواه فرد درآورد. به علاوه خوش فرم کردن و حالت دهی به چربی‏های قسمت‏های مختلف مانند ران، باسن و یا سینه‏ ها نیز با این روش جراحی امکان‏پذیر است و ممکن است تزریق چربی به باسن و دیگر نواحی بدن انجام شود.

در ادامه انواع گوناگون بادی کانتورینگ را ذکر خواهیم کرد.

انواع مختلف بادی کانتورینگ

روش های مختلفی برای کانتورینگ بدن وجود دارد که هر کدام شامل معایب، مزایا و کاربردهای متفاوتی هستند که ممکن است برای گروهی از افراد باتوجه به شرایط فیزیکی و جسمی متناسب باشد و یا با توجه به میزان اضافه وزن وچربی مناسب باشد و برخی روش ها برای گروهی دیگر، بنابراین مشاوره قبل از انواع روش های زیبایی و لاغری بسیار موثر و توصیه شده است تا باتوجه به آناتومی بدن بهترین روش ها انتخاب شود.

بادی کانتورینگ غیرجراحی

محبوب ترین نوع بادی کانتورینگ در بین مردم سراسر جهان، لیپوساکشن و لاغری موضعی لیپوماتیک است که به عنوان یک روش ایمن شناخته می‏شود. در طی گذشت زمان از حدود سال 1992 میلادی تا کنون استفاده از لیپوساکشن در حدود 264 برابر افزایش یافته است. افراد مختلفی از این جراحی استفاده می‏کنند، اما بهترین گزینه برای انجام عمل لیپوساکشن افرادی هستند که دارای وزن پایدار و چربی موضعی در محل خاصی از بدن هستند که عموما با رژیم و ورزش از بین نخواهد رفت.

بادی کانتورینگ غیرجراحی، این روش یک عمل ساده به صورت سرپایی شناخته می‏شود که نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

 

بادی کانتورینگ و لیپوساکشن
  • روش‏های مختلف لیپوساکشن ممکن است به تنهایی و یا در ترکیب با سایر روش‏ها انجام شود. از جمله انواع ترکیب این روش می‏توان به لیپوساکشن با کمک لیزر، لیپوساکشن قدرتی و اولتراسونیک لیپوساکشن اشاره کرد. کلیه این روش‏ها بر روی سلول‏های چربی اضافه در بافت هدف تمرکز می‏کنند.
  • در لیپوساکشن با کمک لیزر، حضور لیزر باعث می‏شود تا با گرم کردن موضع و هدف قرار دادن سلول‏های چربی به طور کنترل شده سلول‏های چربی از بین بروند.
  • در اولتراسونیک لیپوساکشن نیز از فناوری گرمایش با کمک فرکانس‏های رادیویی استفاده می شود.
  • برخی روش‏های تزریقی مانند لیپوساکشن تزریقی نیز وجود دارد که با تزریق اسید دئوکسی کولیک سلول‏های چربی از بین خواهند رفت. در ادامه سلول‏های چربی مرده از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می‏شود. نکته قابل ذکر در خصوص این رو این است که لیپوساکشن عموما فقط در افرادی انجام می‏شود که شاخص توده بدن آنها بیش از 30 نباشد. مدت زمان این روش اغلب بین 30 تا 60 دقیقه طول می‏کشد و در بیشتر موارد بدون معطلی و در زمان کوتاه به نتیجه مطلوب می‏رسد.

بادی کانتورینگ و کرایولیپولیز

به عنوان مثال در روش کرایولیپولیز از سرد کردن شدید سلول‏های چربی تا دمای انجماد استفاده می‏شود که باعث از بین رفتن سلول‏های چربی در ناحیه مورد نظر و بدون آسیب به بافت اطراف می‏گردد و عده ای زیادی از افراد این روش را مناسب می دانند.

کانتورینگ بدن با جراحی

این جراحی عموما پس از کاهش وزن‏های بسیار زیادی لازم خواهد بود. در این موارد لیپوساکشن ممکن است پاسخ مطلوب فرد را در بر نداشته باشد ولی جراحی بادی کانتورینگ می‏تواند مشکل این افراد را حل کند. عموما وابسته به نظر فوق تخصص پلاستیک چند روش بادی کانتورینگ باهم ترکیب می‏شوند تا نتیجه مطلوب فرد حاصل شود. پزشک برای تعیین نظر قطعی و تجویز یک راهکار درمانی، به تجزیه و تحلیل عمیق وضعیت بدن و سبک زندگی فرد نیاز دارد. ممکن است وابسته به تجربه پزشک یکی از روش‏های زیر به همراه جراحی بادی کانتورینگ انجام شود. جراحی‏ های اضافه شامل ایندومینو پلاستی (جراحی شکم)، جوانسازی پستان ( لیفت، کاهش یا افزایش حجم پستان)، براکیوپلاستی (لیت بازو)، لیفت باسن و یا لیفت داخل ران و پانیکولکتومی می‏شود.

کاهش وزن زیاد شل شدن پوست را به دنبال خواهد داشت.

ریکاوری پس از انجام عمل جراحی بادی کانتورینگ

جراحی بادی کانتورینگ عموما یک جراحی با بیهوشی عمومی است و حداقل نیاز به یک شب بستری خواهد داشت. خطراتی که ممکن است که در طی این جراحی برای فرد رخ دهد مشکلات زخم و ترمیم آن، عدم تقارن قسمت‏های مختلف بدن و تغییر شکل مداوم در ناحیه تزریق شده است. در حین جراحی به منظور تخلیه مایعات و خون اضافی از تجهیزات خاصی استفاده می‏شود، چرا که ممکن است در موضع جراحی تجمع خون و مایعات مانع از انجام درست جراحی توسط پزشک شود. به علاوه فرد از این جراحی نیاز دارد که تا مدت شش الی هشت ماه از لباس‏های تنگ استفاده کند تا نتیجه جراحی به خوبی قابل مشاهده باشد.

دوره نقاهت بعد از کانتورینگ با جراحی

بیماران در هر جراحی ممکن است دوره ای را پشت سر بگذارند که نیاز باشد مراقبت های ویژه ای انجام دهند تا علوه بر آن که زحمت هایشان هدر نرود، دچار عوارض و مشکلاتی نشوند، بادی کانتورینگ مانند دیگر روش های لاغری و زیبایی شامل عوارض طبیعی است که به مرور برطرف شده و جای نگرانی ندارد و اگر بیمار طبق توصیه های پزشک رفتار کند دچار مشکل نخواهد شد.

  • دوره نقاهت اولیه حدود چهار هفته طول می‏کشد که فرد در این زمان عموما دارای احساس ناراحتی و درد است ولی در طی چندین ماه آینده احتمالا فرد می‏تواند به بهبودی کامل برسد.
  • وابسته به روش استفاده شده برای جراحی میزان زخم‏های ایجاد شده روی بدن متفاوت است.
  • به عنوان نمونه جراحی بادی کانتورینگ به نسبت لیپوساکشن دارای زخم‏های گسترده‏تر و بیشتری خواهد بود. یک نکته مهم دیگر این است که میزان اثربخشی جراحی پلاستیک در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی افراد ممکن است جراحی‏های مجدد هم لازم باشد.

کلام آخر

با توجه به تبلیغات گسترده که روی روش‏های مختلف بادی کانتورینگ می‏شود استفاده از این روش‏ها به صورت روز افزون افزایش یافته است. اما آیا این روش‏ها قابل اعتماد هستند؟ عموما پس از 4 تا 12 هفته نتیجه این روش نمایان می‏شود و در صورتی که فرد از رژیم غذایی سالم پیروی کند و ورزش و سبک زندگی سالم داشته باشد سلول‏ها چربی باز نخواهند گشت. اما در حالتی که فرد پس از انجام این روش‏ها به سبک زندگی ناسالم و بدون ورزش روی بیاورد احتمال بازگشت سلول‏های چربی و بزرگ شدن مجدد سلول‏های باقی مانده بالاست و در نتیجه جراحی و یا سایر روش‏ها برای افرادی که قصد تغییر رژیم غذایی خود را ندارند روشی بی‏فایده و یا با طول عمر کوتاه شمرده می‏شود.

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی

دکتر سهراب مرادی متولد 1362 است. وی در سال 1392 در رشته جراحی عمومی در دانشگاه پذیرفته شد و در سال 98 توانست مدرک و سوختگی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ کند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی لیپوساکشن و هزینه

جراحی لیپوساکشن و هزینه

پس از انجام عمل، با توجه به توصیه پزشک، می توانید 7 تا 10 روز بعد با آب گرم دوش بگیرید. زمان بازگشت به ورزش هایی مانند شنا، تنیس و بسکتبال

آشنایی با عمل جراحی لیپوماتیک

آشنایی با عمل جراحی لیپوماتیک

فرد متقاضی باید تمام جوانب مالی و سلامتی را در نظر بگیرد. با افزایش روز افزون هزینه های پزشکی باید انتظار بالا بودن هزینه جراحی را داشت و متقاضی همواره باید توانایی و آمادگی پرداخت هزینه عمل جراحی را داشته باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *